Wiosna w Arboretum w Kórniku fot. Ewa Malicka

Wiosna kalendarzowa rozpocznie się 21 marca, ale ta astronomiczna dzień wcześniej, o godzinie 16.33. Podczas równonocy wiosennej słońce wejdzie w znak Barana, pierwszy wiosenny znak Zodiaku. Ale mamy jeszcze kilka innych rodzajów wiosen.

Już dwa tygodnie temu rozpoczęła się wiosna meteorologiczna, która zaczyna się zawsze 1 marca i trwa do 31 maja. Trwa już także wiosna fenologiczna – to czas liczony od rozpoczęcia wegetacji roślin, czyli pojawienia się pierwszych listków. Rozpoczyna ją kwitnienie leszczyny, później pojawiają się przebiśniegi i krokusy i inne wiosenne kwiaty, ta wiosna przypada więc zazwyczaj na przełom lutego i marca.

20 marca to pierwszy dzień wiosny astronomicznej, a 21 marca – kalendarzowej, który zawsze przypada tego dnia w roku. Jest jednak jeszcze jeden rodzaj wiosny i na ten będziemy musieli poczekać trochę dłużej. To wiosna termiczna. Mówimy o niej wtedy, gdy średnie dobowe temperatury powietrza wynoszą od 5 do 15 stopni Celsjusza. I chociaż w dzień, zwłaszcza podczas słonecznej pogody, taka temperatura już się zdarza, to jednak w nocy często spada jeszcze poniżej zera. Prognozy długoterminowe wskazują, że na wiosnę fenologiczną będziemy musieli poczekać aż do końca marca.

Podziel się:

Źródło: Twoja Pogoda