Na Ukrainie masowo giną żołnierze elitarnych jednostek

zniszczony rosyjski pojazd opancerzony fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

BBC wspólnie z niezależnym rosyjskim portalem Mediazona od kilku miesięcy zbiera publiczne dane o pogrzebach rosyjskich żołnierzy poległych na wojnie. Wynika z nich, że ogromne straty ponoszą także elitane jednostki.

Dane są zbierane z różnych źródeł: z informacji w regionalnych mediach, z wpisów krewnych na portalach społecznościowych czy informacji lokalnych władz. To oczywiście nie nie pozwala na poznanie całości strat – ale na pewno pozwala zrozumieć skalę, a dodatkowo też ustalić, jakich żołnierzy ginie najwięcej.

Według tych zebranych danych w Ukrainie do dnia 14 października poległo 7,5 tys. rosyjskich żołnierzy, a wszystkich poległych może być nawet dwa, trzy razy więcej. 21 proc. to żołnierze piechoty – ten rodzaj wojsk ponosi zawsze największe straty. Ale niewiele mniej, bo 14 proc. to żołnierze wojsk powietrznodesantowych, co wpływa na skuteczność działania tych wojsk na pierwszej linii frontu. Ale co istotne, aż 2,2 tys. z nich to członkowie elity armii, jak choćby specnaz, piechota morska czy lotnicy wojskowi. Podczas walk o Łymań poległ cały oddział GRU z miasta Togliatti!

Według BBC jednym powodem taki stanu rzeczy jest oczywiście profesjonalizm armii ukraińskiej i to, że walczy na swoim terenie, o swój kraj. Ale drugim powodem jest to, że elitarne oddziały są wysyłane do zadań, do których nie są przeznaczone.

Z zebranych danych wynika też, że wbrew obietnicom na front praktycznie od razu są wysyłani poborowi z obecnej mobilizacji. Już 13 października oficjalnie ogłoszono pierwszych pięciu zabitych w obwodzie czelabińskim – a przypomnijmy, że mobilizacja zaczęła się pod koniec września i pierwsi poborowi zaczęli napływać od 25 września. Zginęli więc po niespełna dwóch tygodniach udziału w wojnie. Jak podkreśla BBC, tak krótki czas od powołania do wysłania na front oznacza, że szkolenie rekrutów trwało najwyżej 10 dni, a to stanowczo za mało, by przygotować ich do walki na wojnie, nawet jeśli mieli za soba jakieś doświadczenie wojskowe i wojenne.

Dotąd – według danych BBC – zginęło 11 zmobilizowanych, mieszkańców Uralu i Syberii. Według danych wywiadu brytyjskiego w Rosji poległo dotąd 25 tys. żołnierzy. Według Sztaby Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy – 64 700 żołnierzy.

Podziel się: