Locha fot. Jerzy Strzelecki

Na granicy Wielkopolski powstanie gigantyczny płot? Ma pomóc w walce z ASF

Budowa wielkich płotów, które będą otaczały ogniska choroby. To jeden z pomysłów Polski na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Afrykański pomór świń to wirusowa choroba świń, której cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka śmiertelność. Od kilku dni pojawiają się przypadki jej występowania na granicy Wielkopolski.

– W planach jest budowa płotu wokół ognisk choroby. Pierwsza decyzja sztabu kryzysowego była, że grodzimy płot 36 km. Pojawiły się ogniska choroby na granicy tego terenu, dlatego została podjęta decyzja o powiększeniu ogrodzenia – tłumaczy w rozmowie z Radiem Poznań Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. dodając, że nie wie jak duże docelowo będzie ogrodzenie.

Budowanie płotów ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dodatkowo do rolników został wystosowany apel o bezwzględne przestrzeganie przepisów o bioasekuracji. 

Wirus ASF jest nieuleczalny. Obecnie wiele laboratoriów na świecie szuka szczepionki, która pozwoliłaby z nim skutecznie walczyć.

Źródło: Radio Poznań

Daj znać innym

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Marcin
Gość
Marcin

Nam rolnikom każą budować płot który musi być odpowiednio głęboko wkopany w ziemi a oni na terenie skażenia asf robią siatkę leśńą. Ale w tej sytuacji każde działanie jest pozytywne. Mimo to myśliwi do działania bezwzględnie.