Na dawnym stadionie ma powstać park. Jak będzie wyglądał?

projekt stadion Szyca fot. UMP

Mnóstwo zieleni, strefy ciszy, rekreacji i sportu, punkty widokowe oraz zbiornik wodny. Miasto ogłosiło wyniki konkursu na koncepcję urbanistyczną zagospodarowania stadionu Szyca na Wildzie.

Chodzi o zagospodarowanie nie tylko dawnego stadionu, ale też okalającego go prawie 46-hektarowego terenu, położonego między ulicami Królowej Jadwigi, Droga Dębińska, o. M. Żelazka i Dolna Wilda.

– Stadion Szyca jest miejscem symbolicznym dla poznaniaków – przypomniał prezydent Jacek Jaśkowiak. – Powstał z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej, swoje mecze rozgrywały tam poznańskie drużyny i reprezentacja Polski. Obiekt miał też mroczny okres. W czasie II wojny światowej był miejscem kaźni ludności żydowskiej. W latach 90. stadion zaczął popadać w ruinę, dziś jest w złym stanie technicznym, wejście na jego teren musiało zostać ograniczone. Kilka lat temu odzyskaliśmy to miejsce i dzisiaj robimy kolejny krok w kierunku oddania tego terenu poznaniakom. Dzięki pomysłom zebranym podczas tego konkursu możemy mieć w przyszłości piękne miejsce w centrum miasta. W przeciwieństwie do typowych obiektów sportowych, gdzie poziom przeżywanych emocji jest bardzo wysoki, na stadion Szyca będziemy przychodzić, by te emocje wyciszyć i odpocząć w otoczeniu natury.

Kto wygrał?

Sąd konkursowy pod przewodnictwem architektki krajobrazu Izabeli Małachowskiej-Coqui zadecydował, która koncepcja spośród zgłoszonych na konkurs jest najlepsza.
– Oczekiwaliśmy od uczestników rewolucyjnego podejścia – mówiła przewodnicząca sądu. – Chcieliśmy, żeby projektanci przedstawili nam wizję tego, jak ten teren może zostać zagospodarowany. Jako jurorzy chcieliśmy zobaczyć, jak projektanci poradzą sobie z przyrodą, która tam się rozwijała. Istotny był też temat wody, zielono-błękitnej infrastruktury, jak również podejście do istniejącej zabudowy.

I nagrodę otrzymał projekt Studia Fikus z Gliwic w składzie: Michał Fikus, Anna Fikus-Wójcik, Magdalena Andrzejczuk i Magdalena Kujawa. To ta koncepcja zostanie wykorzystana do dalszych prac projektowych.
„Doceniony został czytelny układ kompozycyjny z wyraźnie zaznaczonymi osiami północ-południe oraz wschód-zachód, podkreślającymi centralną lokalizację stadionu” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. – „Na szczególne wyróżnienie zasługuje sposób połączenia stadionu z doliną Warty od strony wschodniej oraz wielofunkcyjny ciąg zieleni w kierunku parku im. Jana Pawła II. Jako wartościowe oceniono zachowanie istniejącej zieleni na terenie POSiR. Pracę wyróżnia usytuowanie miejsca upamiętnienia ofiar obozu pracy dla Żydów zlokalizowane na pomoście na płycie stadionu oraz kompozycja wnętrza płyty stadionu o charakterze kontemplacyjnym.

Jak będzie wyglądał Park Wilda?

Przyszły teren zielony będzie nosił nazwę park Wilda, a jego sercem ma być właśnie wnętrze stadionu Szyca jako strefa rekreacji biernej i kontemplacji przyrody. Tam też będzie znajdować się strefa ciszy, czyli miejsce, które dzięki naturalnemu odizolowaniu tego terenu od reszty otoczenia pozwoli na niezmąconą odgłosami miasta refleksję i podziwianie natury. Ułatwi to budowa niewielkiego zbiornika retencyjnego na dawnej płycie stadionu, który ma być porośnięty roślinnością wodną oraz stanowić atrakcyjne siedlisko dla zwierząt.

W sąsiedztwie zbiornika i wejścia wschodniego znajdzie się z kolei ogród deszczowy, a pozostałą część terenu zajmie łąka kwietna, przez którą będzie się wiła drewniana kładka spacerowa dostępna od wejścia wschodniego i południowego. Wzdłuż kładki zaplanowano podesty, trybuny i wyeksponowanie pomnika, a od strony południowej polanę rekreacyjną, gdzie będzie można poleżeć na trawie.

Z kolei na koronie wału stadionu znajdzie się ścieżka widokowa, a od strony Dolnej Wildy – strefa reprezentacyjna, z szeroką aleją lipową i miejscem z zadaszeniem, przeznaczonym do organizacji festynów lub targowisk. Znajdzie się tam też pawilon z tarasem widokowym na dachu, który będzie mógł pełnić rolę galerii sztuki albo kawiarni. Wokół wału stadionu zaplanowano strefę rekreacji czynnej, czyli drogi pieszo-rowerowe i przyrządy sportowe do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

W budynkach będą windy, a przy koronie stadionu pochylnia, co umożliwi dostęp do atrakcji także osobom z niepełnosprawnościami. Zastosowano także podział nawierzchni dróg na szutrowe i gładkie, by osoby na wózkach, ale także rowerzyści i rolkarze także mieli do dyspozycji nawierzchnie, po których można się wygodnie poruszać.

Koncepcja Studia Fikus objęła także tereny Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie projektanci widzieliby uzupełnienie istniejącej zabudowy zespołem budynków wielofunkcyjnych: akademikami z usługami, boiskami otwartymi i parkingiem podziemnym. Z kolei na terenie „Ogródka” Warty Poznań zostałaby utrzymana funkcja sportowa: stadion, hala szermiercza, boiska treningowe oraz korty kryte i otwarte. Z kolei na terenie POSiR powstałaby nowa hala dla sportów zespołowych i walki na 1500 osób z garażem podziemnym.

W konkursie na opracowanie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania stadionu im. Edmunda Szyca i terenów przyległych wzięło udział aż 77 pracowni, a 26 złożyło opracowania studialne. Do finału dostała się piątka najlepszych. Oprócz I nagrody wynoszącej 100 tys. zł dla Studia Fikus sąd konkursowy przyznał także II miejsce i 25 tys. zł dla „dziękuję studio” z Warszawy oraz III miejsce z nagrodą wynoszącą 15 tys. zł dla Pracowni Autorskiej i Biura Prawnego H.J. Buszkiewicz z Poznania. Ponadto wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do drugiego etapu mieli zagwarantowaną nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Historia stadionu

Przypomnijmy, że stadion im. E. Szyca powstał w 1929 r. z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi), ale już wtedy, ze względu na wady konstrukcyjne, nie nadawał się do użytku. Podczas otwarcia Pewuki, które się tam odbywało, pospiesznie trzeba było z niego sprowadzić prezydenta Ignacego Mościckiego, bo zaczęła pękać trybuna…

Przebudowa w latach 50. pozwoliła na użytkowanie stadionu, który po 1989 roku zaczął nosić miano Edmunda Szyca,jednego z założycieli Warty Poznań, bo to był jej klubowy stadion. Jednak z powodu kłopotów finansowych KS Warta sprzedała prawa wieczystego użytkowania obiektu, już wtedy bardzo zniszczonego. Teren udało się odzyskać dla miasta dopiero w 2018 roku. Dzięki negocjacjom prowadzonym przez prezydenta Jaśkowiaka wieczysty dzierżawca terenu zgodził się go sprzedać miastu – za ok. 6,5 ha Poznań zapłacił 10 milionów złotych. Od tego czasu ścierają się koncepcje, co miałoby powstać na tym terenie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: