Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Na co najbardziej wpływa zanieczyszczone powietrze i jak z nim walczyć?

Każdego dnia chciałoby się zaczerpnąć powietrza pełną piersią. Są niestety takie momenty, w których jest to zupełnie niemożliwe. Winny temu jest smog unoszący się w powietrzu i zatruwający ludzi, i planetę.

Skąd wzięła się ta chmura zawieszonego pyłu PM2.5 i innych trujących substancji? Za tak dużą ilość zanieczyszczeń w powietrzu odpowiedzialny jest człowiek i szeroko pojęty przemysł. Fabryki, samochody, motory – to między innymi z nich wydobywają się spaliny i dymy, które zaczynają tworzyć na niebie szarego potwora. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest walka z tym zjawiskiem i jakie porażające skutki ma ono dla zdrowia i życia człowieka, i całej planety. Czy oczyszczacz powietrza może być wybawieniem? Tak, w domu sprawdzi się idealnie i sprawi, że choć we własnych czterech kątach człowiek będzie mógł swobodnie odetchnąć. Jeśli wciąż wątpicie w to, czy należy zainwestować w urządzenie chroniące przed smogiem, warto dowiedzieć się, na jakie aspekty życia zanieczyszczenia mają największy wpływ.

Smog i zanieczyszczenia a zdrowie człowieka

Smog złożony jest z wielu substancji trujących, między innymi pyłu PM2.5 czy pyłu PM10. Dodatkowo znaleźć tam można fenole, benzen, formaldehyd czy tlenek węgla i tlenki azotu. Jak pokazują badania, każda z tych substancji może mieć realny wpływ na zdrowie człowieka. W zależności od tego, o jakim układzie mówimy lub o jakim organie pojawiają się inne dolegliwości. Zatem główne skutki zdrowotne związane z zanieczyszczeniami powietrza można podzielić na kilka punktów:

  1. Mózg – w przypadku tego organu najczęściej pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią. Dodatkowo pojawiają się również stany depresyjne i przyspieszenie objawów Alzheimera. Przez smog może również dojść do szybszego starzenia się układu nerwowego i wystąpienia udaru mózgu.
  2. Podrażnienie śluzówek –  w tym przypadku pojawiają się problemy z oddychaniem, a także podrażnienie oczu, nosa i gardła. Kaszel, katar i powracające zapalenie zatok to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości.
  3. Serce – czy smog może doprowadzić do zawału serca? Niestety tak, tym bardziej że przed tym często pojawia się choroba niedokrwienna, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu i niewydolność.
  4. Płuca – częstsze infekcje górnych dróg oddechowych to te mniej niebezpieczne dolegliwości. Ze względu na zanieczyszczenia przede wszystkim pojawić się mogą astma, rak płuc czy przewlekła obstrukcyjna choroba płuc.

Oczywiście to nie wszystkie skutki związane ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza. Problemy z płodnością, poronienia czy przedwczesny poród również mogą być powiązane z tym zjawiskiem.

Planeta, która powoli umiera

Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mają wpływ nie tylko na człowieka, ale także na każde zwierzę i rośliny. Z tego też względu mówi się, że planeta powoli umiera i musimy jak najszybciej zrobić coś, dzięki czemu proces fotosyntezy znowu będzie przebiegał prawidłowo, a kwaśne deszcze będą spowodowane jedynie naturalnymi wybuchami wulkanów, a nie działalnością człowieka. Zmiany, jakie można zaobserwować na roślinach, to przebarwienia i nieco wyblakłe kolory. Mowa również o plonach i żywności, którą spożywamy na co dzień i która jest zanieczyszczona smogiem osadzającym się na jej powierzchni i przenikającym do tkanek. Równie dotkliwie skutki zanieczyszczonego powietrza odczuwają wszystkie zwierzęta, które także mogą chorować z tego powodu na złośliwe nowotwory. Smog dodatkowo wpływ na układ ich mięśni, a także szybsze wypadanie zębów i duże osłabienie kości. Zwierzęta hodowlane i domowe mogą również cierpieć na różne schorzenia związane z niewydolnością górnych dróg oddechowych.

Walcz ze smogiem w swoim domu

Zmiany należy przede wszystkim rozpocząć od samego siebie. Rzadsze korzystanie z samochodu czy odpowiedzialne palenie w domowych piecach to pierwsze i podstawowe kroki. Warto również powalczyć o poprawienie stanu powietrza w domu czy miejscu pracy. Smog, bez względu na szczelność okien i drzwi, zawsze znajdzie sposób, aby przedostać się do zamkniętego pomieszczenia. Dlatego właśnie należy zainwestować w rośliny, które skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia, na przykład skrzydłokwiaty. Dodatkowo w każdym domu i biurze przyda się oczyszczacz powietrza zaopatrzony w profesjonalne filtry. Urządzenie to nie tylko przefiltruje powietrze, ale także pokaże, jaki poziom zanieczyszczenia panuje w naszym mieszkaniu.

Strona głównaLifestyleNa co najbardziej wpływa zanieczyszczone powietrze i jak z nim walczyć?