Muzeum w Wielkopolsce ze Złotą Pinezką! “O skarbcu cennych dzieł sztuki dowie się więcej osób”

zamek w Gołuchowie fot. S. Wąchała

Złota Pinezka to oznaczenie przyznawane atrakcjom turystycznym najwyżej ocenianym przez użytkowników i użytkowniczki Map Google. Tak właśnie zostało odznaczone Muzeum Zamek w Gołuchowie, który zyskał ocenę 4,7 i zgromadził blisko 5 tysięcy opinii.

O wyróżnieniu Zamek w Gołuchowie poinformował na swoim profilu na Facebooku.
“W trzeciej edycji Złotych Pinezek wyróżnionych zostało 16 atrakcji turystycznych, po jednej z każdego województwa” – informuje Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego oddziałem jest Zamek w Gołuchowie. – “Tym razem to lista zamków i pałaców. Są na niej między innymi zamki królewskie w Warszawie i Krakowie, Zamek w Malborku, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, czy Zamek Książ. Jak powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska “tegoroczne Złote Pinezki trafiają do wyjątkowych miejsc, które opowiadają polską historię, prezentują bogactwo stylów architektonicznych i przypominają o wielu ważnych postaciach”.

Zamki i pałace uhonorowane pinezkami są chętnie odwiedzane i wysoko oceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google – w tym także Zamek w Gołuchowie.
“Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom i pracowniczkom, opiekującym się Zamkiem w Gołuchowie. Cieszymy się, że ich codzienna praca została doceniona, a o zamku, skarbcu wielu cennych dzieł sztuki, dowie się jeszcze więcej osób” – podało Muzeum Narodowe w Poznaniu. – “Mamy nadzieję, że lista laureatów Złotych Pinezek 2023 stanie się dla wielu turystów szlakiem podróży, nie tylko w lecie”.

Przypomnijmy, że Zamek w Gołuchowie został wybudowany w 1560 r. przez Rafała Leszczyńskiego, wojewodę brzesko-kujawskiego, a obecny wygląd i kształt nadała mu Izabela z Czartoryskich Działyńska, która w XIX wieku zadecydowała o jego przebudowanie i przeznaczeniu na jej kolekcję dzieł sztuki. I tę funkcję w zasadzie zamek pełni do dziś jako oddział Muzeum Narodowego – nadal można w nim zobaczyć wybitne dzieła sztuki, w tym zbiory starożytności, a także rzeźbę, malarstwo i kolekcję rzemiosła artystycznego, nie mówiąc już o wnętrzach, świetnie zachowanych i starannie utrzymywanych.

Podziel się: