Obchody Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej na placu Wolności w Poznaniu (ZDJĘCIA)

Święto Wojska Polskiego Poznań 2023 fot. Sławek Wąchała

Defilada pododdziałów Garnizonu Poznań, apel poległych, salwa honorowa i musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych – tak wyglądały obchody Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej na placu Wolności w Poznaniu.

Wojewoda Michał Zieliński przypomniał o historii tego święta, podkreślił też, że zmiany jakościowe w polskim wojsku, zwłaszcza nowy sprzęt i uzbrojenie sprawiają, że Polacy mogą się czuć bezpiecznie.

Na uroczystości pojawiło się sporo poznaniaków, przybyli też żołnierze amerykańscy służący w Poznaniu. I to do nich zwrócił się wojewoda mówiąc, że stolica Wielkopolski stała się domem dla wielu z nich, ponieważ Polska już od prawie 25 lat jest członkiem NATO.
– Działający w stolicy Wielkopolski Camp Kościuszko to potwierdzenie wspólnych zobowiązań i dowód na stale rozwijaną kooperację, mającą zapewnić bezpieczeństwo Polsce i całej wschodniej flance NATO – mówił wojewoda. – Ta jednomyślność w działaniu jest szczególnie ważna szczególnie dziś, w obliczu toczącej się na Ukrainie wojny.

Gen. bryg. pil. Tomasz Jatczak, dowódca Garnizonu Poznań i dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, podziękował też żołnierzom Garnizonu Poznań za ich codzienną, wymagającą służbę i pracę.
– Jestem dumny, że mogę służyć z takimi żołnierzami – powiedział.

Podczas uroczystości obecni mogli podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu perfekcyjnych jak zawsze muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a na zakończenie – defiladę pododdziałów Garnizonu Poznań. Natomiast w namiotach rozstawionych na placu na chętnych czekały szczegółowe informacje o służbie wojskowej i o tym, jak ją rozpocząć. Najmłodsi miłośnicy wojskowości dostawali kolorowanki ze sprzętem wojskowym.

Po uroczystościach na placu w Kościele Garnizonowym w Poznaniu została odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Wojska Polskiego.

Podziel się: