mur oporowy, Czartoria, fot. UMP

Mur oporowy na Czartorii zostanie wyremontowany!

Mur dzielący ulicę Czartoria od parku Stare Koryto Warty zostanie wyremontowany, i to może jeszcze w tym roku. Mają się tam też pojawić sezonowe kawiarniane ogródki, jak poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wszyscy bywalcy parku Stare Koryto Warty i ulicy Czartoria doskonale znają ten mur z pięknej czerwonej cegły, ponieważ to jedna z nielicznych pozostałości po umocnieniach przeciwpowodziowych przy dawnym korycie Warty. „Jest to jeden z ostatnich świadków dawnego Chwaliszewa i Czartorii” – napisał o nim Mariusz Wiśniewski. – „Mur został wybudowany około 1905 roku i przetrwał do dziś. Jest w złym stanie”.

Działka miejska z dzikim lokatorem

Zły stan muru to efekt zawirowań prawnych i – niestety – braku działań miasta przez co najmniej kilkanaście lat. Zaniedbana działka przylegająca do muru to działka miejska, ale przez wiele lat pewien poznaniak prowadził na niej… parking dla okolicznych mieszkańców, a wcześniej były tam warsztat i magazyny. Nie miał podpisanej żadnej umowy z miastem i funkcjonował tak przez całe lata, dopóki, już za rządów prezydenta Jacka Jaśkowiaka, miasto nie postanowiło uporządkować sytuacji.

Zadanie nie było jednak łatwe, bo dziki lokator miejskiej działki nie chciał przyjąć do wiadomości, że nie jest jej właścicielem i nie chciał się z niej wyprowadzić. Ostatecznie, po wielu zawirowaniach, obecnie trwa postępowanie komornicze w tej sprawie, które oczywiście uniemożliwia prowadzenie jakichkolwiek prac na tym terenie – w tym remontu zabytkowego muru.

Remont już wiosną?

Mariusz Wiśniewski osobiście pilnuje tej sprawy.
„Bardzo zależy nam na jego renowacji” – napisał. – „Zabiega oto również radny Andrzej Rataj, który złożył w tej sprawie stosowną poprawkę budżetową kilka lat temu, dzięki czemu powstała dokumentacja konserwatorska. Problemem przed dalszymi krokami realizacyjnymi były jednak aspekty prawne – nieruchomościowe. Jeżeli jednak wiosną zakończy się skutecznie postępowanie komornicze w sprawie przejęcia tego terenu od bezumownego użytkownika (działka jest wszelako miejska), to będzie można powrócić do tematu i po dokonaniu niezbędnych dalszych działań, jeszcze w tym roku zlecić remont muru. Bardzo mi na tym też zależy”.

Po odzyskaniu działki zmieni się nie tylko mur.
„Pozostała część działki, tj. obok zabytkowego muru, pozostanie (po jej uporządkowaniu) uzupełnieniem parku w Starym Korycie” – zdradził zastępca prezydenta. – „Będzie też mogła być miejscem jakiegoś sezonowego ogródka kawiarnianego, w pobliżu terenów nadwarciańskich”.

To bardzo dobra wiadomość, która jednak wymagała całych lat administracyjnych starań ze strony Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Bartosza Gussa, zastępcy prezydenta, któremu Mariusz Wiśniewski bardzo podziękował za pomoc przy rozwiązaniu tej sprawy.

Już w budżecie ZZM na 2021 rok znajdowało się zadanie pod nazwą „Rewaloryzacja zabytkowego muru oporowego przy ul. Czartoria” na kwotę 191 390,00 zł i gdy tylko będzie to możliwe – ZZM przystąpi do remontu.

Źródło: UMP