MPK walczy z parkowaniem na torowiskach

Tramwaj w Poznaniu fot. ZTM
Tylko w tym roku przez nieodpowiedzialne parkowanie zablokowane zostało 266 tramwajów. Spowodowało to realne problemy dla tysięcy poznaniaków, którzy nimi wtedy podróżowali. W związku z tym w Poznaniu pojawiły się właśnie nowe znaki drogowe, które mają przypominać kierowcom o konieczności zachowania odpowiedniej odległości od torów podczas parkowania.

– Priorytet dla komunikacji miejskiej, a szczególnie tramwajów, kończy się kiedy użytkownicy, przede wszystkim samochodów osobowych, nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, parkując bardzo blisko torów albo na samym torowisku. Bardzo często blokowanych jest wtedy nie jeden a kilka tramwajów – mówi Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań. – Przerwy spowodowane zablokowaniem torów trwają z reguły od pół godziny do godziny. Rekordzista wstrzymał ruch na ponad godzinę. Można więc sobie wyobrazić, jak taka przerwa dezorganizuje ruch. Przywrócenie normalnego ruchu trwa nawet półtorej godziny.

Ekstremalnym przykładem jest to, co zdarzyło się w poprzedni weekend. Przez trzy kolejne dni od 7 do 9 grudnia na ul. Strzeleckiej i 27 Grudnia zablokowanych było łącznie 13 pojazdów. W 2017 roku takich zdarzeń było 97. W tym roku, do 10 grudnia, było ich już 106. Oznacza to wzrost o około 10 procent.

Nie da się zapobiec przypadkom blokowania przejazdu tramwajów przez źle zaparkowanie samochody. MPK, wspólnie z Miejskim Inżynierem Ruchu, Policją i Zarządem Dróg Miejskich, chce jednak edukować i przestrzegać kierowców, stawiając tablice informujące o zachowaniu odległości od torowiska. Podstawowym celem jest uświadomienie kierowcom – zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych – konsekwencji nieprawidłowego, czasami pośpiesznego i nieprzemyślanego sposobu parkowania pojazdów w pobliżu torowiska.

Tablice informacyjne pojawiły się na ulicach: Podgórnej, Górna Wilda i Mielżyńskiego, czyli w miejscach najbardziej narażonych na tego typu zachowania kierowców. Statystycznie jednak najwięcej takich zdarzeń było na placu Wielkopolskim. Kolejne tablice staną również przy ulicach: Strzeleckiej, 27 Grudnia i Gwarnej.

– Kierowca, który przyjeżdża do centrum, zostawia źle zaparkowany samochód, idzie np. na Betlejem Poznańskie, bawi się dobrze. Jest sam w dużym aucie, a kilkadziesiąt albo kilkaset osób, które przyjeżdżają jednym albo kilkoma tramwajami musi czekać przez to, że ktoś zachował się w nieodpowiedzialny sposób – podkreśla komisarz Przemysław Kusik. – Najczęstszą wymówką i usprawiedliwieniem jest „ja tylko na chwilę”, „ja tylko do apteki”, „wszedłem tylko do domu”. Takie tłumaczenia nie będą do nas trafiały i taryfy ulgowej stosować nie będziemy.

Oprócz tablic na ulicach, rozdawane będą ulotki i metrowe miarki, a po Poznaniu jeździć będzie specjalnie oklejony tramwaj informujący o akcji.

Autor: UMP / MPK / SS

Podziel się:

Ostatnio dodane: