piątek, 1 grudnia, 2023

Można wejść na Kopiec Wolności!

11 listopada to jeden z nielicznych dni w roku, kiedy można wejść na znajdujący się przy jeziorze Maltańskim w Poznaniu Kopiec Wolności. Przez większą część roku kopiec jest zamknięty dla odwiedzających, warto więc wykorzystać dzisiejszą okazję.

Przypomnijmy, że ze względu na niestabilną konstrukcję i osiadanie Kopiec Wolności jest otwierany tylko w czasie ważnych świąt, a i wtedy nie może na nim przebywać zbyt wiele osób na raz. Zawsze jednak jest otwarty 11 listopada i warto wtedy skorzystać z okazji, by wejść na szczyt i podziwiać panoramę Poznania – zobaczcie, jak wygląda miasto z kopca!

W tym roku chętni będą mogli wchodzić na szczyt kopca od godziny 10.00 do godziny 16.00. Ponieważ chętnych zazwyczaj nie brakuje – trzeba się liczyć z kolejką.

Przypomnijmy, że budowę Kopca Wolności rozpoczęto w dwudziestoleciu międzywojennym i budowali go zwykli poznaniacy. W czasie II wojny światowej kopiec został zniszczony, a odbudowano go dopiero na przełomie lat 80. i 90. W 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości obiekt przeszedł gruntowną modernizację: wyremontowano drogę wejściową na szczyt i platformę widokową, położono tam nową nawierzchnię z kostki kamiennej, zamontowano też maszt flagowy i iluminację, która sprawia, że kopiec wyjątkowo efektownie wygląda w nocy.