Można już aktywować bon turystyczny

Jadwiga Emilewicz
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, z piątku na sobotę będzie można aktywować bon turystyczny: 500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością, Z jego pomocą rodzice będą mogli opłacić wakacje dla swoich dzieci.

– Bardzo się cieszę, że polskie rodziny już za chwilę będą mogły korzystać z bonów turystycznych – powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas briefingu w Łazienkach Królewskich w Warszawie. – Bardzo ważne jest jednak to, że nie trzeba się z tym spieszyć – bony będą ważne aż do marca 2022 roku. Będzie można zatem płacić przy ich pomocy również jesienią, zimą czy wiosną i latem przyszłego roku. Podstawowym celem tego świadczenia jest wsparcie polskich rodzin w sytuacji osłabienia kondycji ich budżetów domowych w związku z pandemią koronawirusa.

– Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym stanowi realizację zapowiedzi Prezydenta RP Andrzeja Dudy o konieczności wsparcia polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z kryzysem spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – podkreśla Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta. – Z drugiej strony, podobnie jak programy „500+”, czy „Dobry start”, bon stanowi element konsekwentnie prowadzonej przez Prezydenta Andrzeja Dudę polityki prorodzinnej.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta podkreślił, jak ważne jest, że już w te wakacje będzie można skorzystać z bonu, za co szczególne podziękowania należą się zaangażowanym pracownikom Ministerstwa Rozwoju, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej.

– Zależy nam na tym, by zachęcić Polaków do podróżowania po kraju – mówi Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju. – Wierzę, że te działania pomogą odrodzić ruch turystyczny w Polsce, także w tzw. sezonie niskim. Pamiętajmy, że bon ma datę ważności aż do końca marca 2022 roku. Zachęcam wszystkich przedsiębiorców do rejestracji na platformie PUE ZUS i korzystania z tej formy wsparcia o wymiarze społecznym i gospodarczym.

Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W sobotę na PUE ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu.
– Założenie profilu na Platformie jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Można to zrobić m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje na temat tego, w jaki sposób założyć profil są dostępne na naszej stronie internetowej. Pomocą służą również pracownicy ZUS w placówkach w całym kraju. Od minionego piątku, dzwoniąc pod numer telefonu 22 11 22 111, można uzyskać informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Ze specjalnej infolinii można korzystać przez całą dobę. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem na adres: bon@zus.pl.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Najpierw trzeba założyć profil na PUE ZUS. Następnie zalogować się do niego i aktywować bon. Kod obsługi płatności zostanie przesłany mailem, będzie też dostępny na profilu użytkownika na PUE ZUS.

Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu, które przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością, należy złożyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia trzeba dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności.

Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT. Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu, dostępna będzie na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, należy podać osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który dostaniesz SMS-em. Jeśli usługa, za którą się płaci bonem, przekracza jego wartość, to brakującą część można zapłacić w inny sposób (np. gotówką lub przelewem).

Ministerstwo Rozwoju, el

Podziel się: