Rezerwat w Krajkowie fot. UMMosina

Mosina: Polska Akademia Nauk chce ochrony ujęcia wody w Krajkowie

– To powinien być priorytet dla Poznania i okolic – uważają naukowcy z PAN. Zabudowa okolic ujęcia doprowadzi do utraty źródła wody dla Poznania i okolic, dlatego prace nad planem zabudowy tych terenów powinny być wstrzymane.

Jak informuje “Głos Wielkopolski”, komisja Polskiej Akademii Nauk przyjęła uchwałę w sprawie Krajkowa i ujęcia wody dla aglomeracji poznańskiej wzywającą do zawieszenia postępowania gminy Mosina w sprawie ewentualnej zabudowy Krajkowa.

Radni Mosiny pracują bowiem nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy. Ma się w nim znaleźć zapis o zgodzie na zabudowę mieszkaniową dla części Krajkowa, w sąsiedztwie ujęcia wody pitnej. I to właśnie temu zapisowi sprzeciwiają się naukowcy – jak o tym już informowaliśmy. Bo zabudowa doprowadzi do degradacji ujęcia, które dostarcza 70 proc. wody pitnej dla aglomeracji poznańskiej.

Radni tłumaczą, że nie zamierzają szkodzić ujęciu, jednak takie sąsiedztwo jest dla gminy kłopotliwe. Z powodu strefy ochronnej wiele terenów jest wyłączonych z zabudowy i działalności gospodarczej, która mogłaby zaszkodzić środowisku, gmina ponosi też wyższe koszty budowy dróg w tym rejonie. Dlatego nakłaniali spółkę Aquanet, która zarządza ujęciem, by zgodziła się na budowę sieci kanalizacyjnej w tym rejonie. A to, oczywiście, rozbudziło nadzieje właścicieli działek na to, że będą mogli tu budować domy.

Naukowcy z PAN oraz senator Jadwiga Rotnicka, która żywo interesuje się tą sprawą, zaapelowali do radnych gminy Mosina, by wstrzymali się z pracami nad planami zabudowy tego terenu. Ich zdaniem te tereny powinny być bezwzględnie chronione i powinny być zalesiane.

Głos Wielkopolski, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze