Koncert dla uczczenia 101.rocznicy Odzyskania Nieodległosci Koziegłowy fot. Sławek Wąchała

Moniuszko w Koziegłowach

Koncertem utworów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów postanowili mieszkańcy Koziegłów uczcić 101.rocznicę odzyskania nieodległości.

Wokaliści i instrumentaliści prowadzonej przez Remigiusza Wojciechowskiego pracowni muzycznej GOK “Sokół” wspierani przez artystów scen poznańskich byli wykonawcami tego niezwykłego koncertu.

Niezwykłego – ponieważ podobnie jak w latach ubiegłych koncert odnosił się do problematyki odzyskania niepodległości w bardzo współczesnym kontekście. Słowno-muzyczny kolaż kierował uwagę odbiorcy na tylko na historię, ale i na to, co dzieje się tu i teraz – często w zaskakujący, ale i dający do myślenia sposób.

Wszystko to stanowiło jednak harmonijną całość z dziełami Stanisława Moniuszki, często – na potrzeby tego koncertu – zaaranżowanymi na nowo. Międzypokoleniowa plejada artystów tworzących projekt doskonale pokazała to, co łączy i to, co dzieli, przyprawiając swój przekaz odrobiną wzruszeń i szczyptą humoru…

Czy dzięki temu tworzący ponad 100 lat temu Stanisław Moniuszko stał się bliższy dzisiejszemu odbiorcy? Na pewno nie zabraknie tradycjonalistów, którzy wszelkie odejścia od klasycznej aranżacji utworów Moniuszki uznaliby za świętokradztwo. Ale jeśli dzięki temu stają się bliższe współczesnemu odbiorcy…? A to chyba bardzo ucieszyłoby kompozytora, który zawsze marzył o tym, by jego muzyka była powszechnie dostępna i znana.

Koncert odbył się w CKiR w Koziegłowach, a zaprosił na niego Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak, oraz Gminny Ośrodek Kultury “Sokół”.

S. Wąchała, fot. Sławek Wąchała

Dodaj komentarz

avatar