Mobilne laboratorium dla straży pożarnej w Poznaniu

mobilne laboratorium straży pozarnej fot. KG PSP

Wykrywanie zagrożeń chemicznych, biologicznych, a nawet radiologicznych – taką funkcję będą pełnić dwa mobilne laboratoria, które otrzymali strażacy. Jedno z nich będzie stacjonowało w Poznaniu.

Każde z laboratoriów jest warte 24 mln zł, a ich przekazania na ręce generała brygadiera, Andrzeja Bartkowiaka, szefa Państwowej Straży Pożarnej, dokonał Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych.

– Dziś przekazujemy Państwowej Straży Pożarnej dwa supernowoczesne, mobilne laboratoria służące do wykrywania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych – powiedział minister. – Są to rozwiązania najnowocześniejsze w całej Europie. Mamy świetnie wyszkoloną załogę – laboratoria będzie obsługiwało 30 funkcjonariuszy PSP, dysponujących kwalifikacjami z zakresu chemii, fizyki i biologii.

Dzięki laboratoryjnemu sprzętu będzie można zbadać nie tylko zagrożenie radioaktywne powstałe za wschodnią granicą Polski, ale także to, do którego może dojść podczas transportu materiałów promieniotwórczych przez Polskę.

– Laboratoria są najnowocześniejsze w Europie i jedne z najnowocześniejszych na świecie – powiedział z dumą komendant Andrzej Bartkowiak. – Od kilku lat prowadziliśmy nabór, żeby w laboratoriach pracowali najlepsi specjaliści z zakresu ratownictwa chemicznego, biologicznego oraz radiologicznego. Strażacy będą brali udział w akcjach ratowniczych oraz ćwiczeniach. Bardzo ważna jest współpraca międzynarodowa, w której osiągnęliśmy najwyższy poziom, co pokazały nasze ostatnie akcje ratunkowe poza granicami kraju. W kwietniu zaplanowaliśmy ćwiczenia z ratownikami z Litwy, a w kolejce czekają strażacy z państw bałtyckich oraz Finlandii. Wszyscy chcą z nami ćwiczyć i z nami współpracować.

Obsada jednego samochodu to kierowca i strażak do obsługi technicznej oraz od dwóch do pięciu funkcjonariuszy PSP z wykształceniem wyższym chemia, biologia lub fizyka. Zakup został zrealizowany w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Budżetu Państwa. Laboratoria kosztowały prawie 24 miliony złotych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: