Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: protesty w całej Polsce

fot. Karolina Adamska

„Jeszcze nie wymarła, póki my żyjemy” – pod takim hasłem odbędzie się kolejny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Poznaniu. Działacze zapraszają tydzień po Święcie Niepodległości, 18 listopada, na plac Mickiewicza. Protest odbędzie się jednocześnie w wielu miastach w Polsce.

„Protestujemy przeciwko bierności władz (aktualnych i wszystkich poprzednich) wobec kryzysu energetycznego, który dotyka nas wszystkich w tym sezonie grzewczym oraz brak transformacji energetycznej opartej o odpowiedzialne źródła energii (wiatr, słońce, atom), dzięki której bylibyśmy niezależni od szantażu Rosji” – tłumaczą działacze MSK. – „Hasłem tegorocznego protestu będzie „Jeszcze nie wymarła, póki my żyjemy”, nawiązująca do jednego z dwóch ważnych wydarzeń będących tłem naszego protestu – Święta Niepodległości. Drugim z tych wydarzeń jest COP27, czyli klimatyczny szczyt ONZ. Dzień Niepodległości, bo jako młode Polki i Polacy cenimy sobie wolność. Niepokoimy się jednak, że zmiana klimatu pogorszy warunki życia w Polsce do tego stopnia, że nie będziemy się mogły i mogli cieszyć się niepodległością wywalczoną przez nasze babcie i naszych dziadków. COP 27, bo mamy nadzieję, że przedstawiciele niemal wszystkich państw świata zebrani w Egipcie, gdzie gołym okiem i na własnej skórze doświadczyć można wyraźnie konsekwencji zmian klimatu takich, jak zabójczy upał i wyniszczające susze, podejmą odpowiedzialne decyzje i opracują wiążący plan przyspieszenia na drodze ku neutralności klimatycznej”.

Działacze MSK twierdzą, że z tych wszystkich powodów organizują protest, żeby przypomnieć swoje postulaty, ponieważ są zdania, że obecne władze nie są w stanie zaproponować nawet doraźnych rozwiązań, które byłyby skuteczne, a co dopiero długofalowej strategii. Przypominają zasadę 10h, z powodu której od 2016 roku nie mogą powstawać farmy wiatrowe – gdyby ten zapis nie został wprowadzony, to przeciętne gospodarstwo domowe dziś płaciłoby za prąd nawet kilkaset złotych mniej. I mimo że eksperci jednoznacznie wypowiedzieli się o jego szkodliwości, to nadal obowiązuje, blokując powstawanie alternatywnych źródeł energii.

MSK zwraca też uwagę, że budowa kolejnego gazociągu nie rozwiąże problemu, bo atak na Nord Stream pokazał, jak łatwo zatrzymać dopływ gazu. Tylko energia pochodząca z rozproszonych i różnorodnych źródeł jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce.

Jedyną szansą na trwałe bezpieczeństwo energetyczne są zmiany systemowe i sprawiedliwa transformacja energetyczna, jak uważają działacze MSK.

„Wyjdźmy razem na ulicę 18 listopada. Za przyszłość naszą i waszą” – apeluje Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. I zaprasza wszystkich o godzinie 10.00 na plac Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zachęca też, by uczestnicy przyszli z biało-czerwonymi flagami.

Podziel się: