Łukasz Szumowski konfr. pras. fot. MZ

Minister zdrowia: „Spodziewam się, że w najbliższym tygodniu będziemy mieli już ponad 1 tys. pozytywnych wyników na COVID-19”

Minister Łukasz Szumowski poinformował o przekazaniu każdemu ze szpitali zakaźnych po tysiąc maseczek i kombinezonów oraz okulary ochronne. I przestrzegł personel medyczny przed paniką. mamy już 156 chorych.

Panika, jego zdaniem, jest wtedy, gdy personel szpitala potrafi zużyć 100 sztuk odzieży ochronnej – a leży w nim tylko jeden pacjent z koronawirusem. Minister uważa, że profesjonaliści medyczni powinni podchodzić do tej sytuacji zgodnie z zaleceniami i wytycznymi, obiecuje im też dodatkowe szkolenia w tej dziedzinie.

Wprawdzie nie wiemy, jak dalej będzie wyglądała pandemia, jednak pewnie założenia można przyjąć na podstawie wiedzy o wirusach i epidemiach w ogóle.
– Spodziewam się, że w najbliższym tygodniu będziemy mieli już ponad 1 tys. pozytywnych wyników na COVID-19 – mówił minister Szumowski. – Mamy nadzieję, że tempo wzrostu spowolni i będziemy mieli czas na leczenie pacjentów. Po to działamy w trudnym reżimie kwarantanny całego społeczeństwa.

Zdaniem ministra ograniczenie kontaktów między ludźmi przez najbliższy tydzień lub dwa sprawi, że wirus będzie się rozprzestrzeniał wolniej. A to z kolei da służbie zdrowia kolejny czas na zebranie sił do walki z nim. Minister podziękował Polakom za przestrzeganie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i za odpowiedzialność, jaką się wykazują. To ułatwi walkę z chorobą.

Dziś podano informację o 31 nowych przypadkach koronawirusa. Łącznie jest ich 156. Trzy osoby zmarły.

el