Adam Niedzielski fot. KPRM

Minister Niedzielski: “Mamy deklarację Kościoła o przestrzeganiu restrykcji”

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił dziś, że Kościół zobowiązał się pilnowania przestrzegania obostrzeń z powodu koronawirusa w swoich świątyniach. I zamierza to robić aktywnie.

24 marca minister zdrowia spotkał się z biskupem Arturem Mizińskim, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski i wspólnie wydali oświadczenie poświęcone przestrzeganiu w kościołach obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Księża biskupi wysłali też do wszystkich parafii listy z precyzyjnym wyszczególnieniem zasad sanitarno-epidemiologicznych, których parafie mają przestrzegać.

Jednak to teoria. A jak to będzie wyglądało w praktyce i kto to będzie kontrolował?

Jak podaje Onet.pl, minister Niedzielski wyjaśnił, że na drzwiach kościołów mają się znaleźć kartki z liczba wiernych, którzy mogą wejść do środka. Pozostali nie będą wpuszczani, a kościół zobowiązał sie do przestrzegania ściśle tej zasady. Jak? To już każda parafia będzie musiała rozwiązać we własnym zakresie i stosownie do własnych możliwości. Minister zapewnił tylko, że kościół obiecał aktywne pilnowanie przestrzegania zasad.

Przypomnijmy, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia we wszystkich miejscach kultu obowiązują nowe limity – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu minimum 1,5 metra odległości od siebie. Wierni muszą mieć też zakryte nos i usta.

Nowe zasady nie spodobały się wielu wiernym i dostojnikom kościoła, którzy uważają, że w świątyniach nie powinny obowiązywać limity. W internecie można znaleźć też petycje, pod którymi mogą się podpisywać ci, którzy nie zgadzają się na wprowadzone obostrzenia.

5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze