Minister Mariusz Błaszczak w Wielkopolsce. Zapowiedział nowe inwestycje w Powidzu

Mariusz Błaszczak, Mark Brzeziński fot.MON

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz Mark Brzezinski, ambasador USA, 7 listopada w Powidzu spotkali się z polskimi i amerykańskimi pilotami oraz rozmawiali o rozpoczęciu nowych inwestycji wynikających z umowy o wzmocnionej współpracy obronnej z USA.

– To spotkanie, którego rezultatem jest zainicjowanie kolejnej inwestycji, tu w bazie w Powidzu, tym razem przeznaczonej dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych – mówił minister Błaszczak podczas spotkania. – Stacjonuje tu brygada lotnictwa bojowego USA wyposażona w śmigłowce Apache. Dla tych śmigłowców w ciągu następnych lat przygotujemy bazę w postaci z jednej strony hangarów i magazynów, z drugiej, w postaci bazy paliwowej, tak, żeby mogły stąd operować wspierając siły polskie i sojusznicze.

Strona amerykańska realizuje na terytorium Polski szereg przedsięwzięć, jeśli chodzi o rozbudowę potencjału Sojuszniczych Sił Wzmocnienia, informuje MON. W ich ramach w Powidzu powstaną między innymi magazyny mobilnego systemu bazy lotniczej (Deployable Airbase Systems – DABS) oraz składy paliwa (Bulk Fuel Storage – BFS), co wynika z umowy podpisanej w 2020 roku o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki (Enhanced Defense Cooperation Agreement – EDCA).

„Umowa EDCA stwarza warunki dla trwałej, długookresowej obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce, a tym samym wzmacnia bezpieczeństwo i potencjał obronny Polski” – jak czytamy w informacji MON. – „Przewiduje realizację 114 projektów infrastrukturalnych w 11 uzgodnionych przez obie strony lokalizacjach. Inwestycje służyć będą rozbudowie narodowego potencjału obronnego i dotyczą stworzenia obiektów, które będą współużytkowane przez Siły Zbrojne RP. Powstanie infrastruktura umożliwiająca bardzo szybkie rozwinięcie dodatkowych zdolności bojowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, w postaci ukompletowanych, wyposażonych i zaopatrzonych materiałowo, znaczących sił sojuszniczych”.

Mariusz Błaszczak powiedział też, że nadal są prowadzone rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie zamówienia dla Polski śmigłowców uderzeniowych.
– Tydzień temu rozmawiałem telefonicznie z moim odpowiednikiem,Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem – mówił minister. – Rozmawialiśmy na temat wzmocnienia relacji wojskowych polsko-amerykańskich. W ramach tego wzmocnienia już w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams. Teraz rozmawiamy o tym, żeby w Wojsku Polskim znalazły się śmigłowce uderzeniowe Apache. Polska wystosowała zapytanie ofertowe odnośnie 96 śmigłowców uderzeniowych.

Podczas wizyty w Powidzu wicepremierowi towarzyszył Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Obaj spotkali się z polskimi i amerykańskimi pilotami.

Podziel się: