Minister Jadwiga Emilewicz zapowiada ulgi dla przedsiębiorców. Z powodu koronawirusa

Minister wraz z zespołem opracowała pakiet antykryzysowy dla biznesu, który obejmuje między innymi rozłożenie składek ZUS na raty, a nawet ich umorzenie oraz niskooprocentowane kredyty dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty z powodu pandemii koronawirusa.

Jak informuje Onet.pl, minister zapowiada też kolejne kroki, takie, jak okażą się konieczne ze względu na rozwój sytuacji. nie ujęte w specustawie gospodarczej.
– Będziemy reagować adekwatnie do sytuacji i wskaźników, a każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie – zapewnia minister Emilewicz. – Z pakietu będzie mogła skorzystać każda firma będąca w kłopotach, bez dodatkowych opłat.

Znacznie łatwiej dostępne będą też kredytów de minimis. Firma będzie mogła dostać kredyt w wysokości do 80 procent całości finansowania pomocowego, a wysokość kredytu może wynieść nie 200 tysięcy euro jak dotychczas, ale nawet 500 tysięcy. Kredyty udzielane będą przez komercyjne banki, co gwarantuje ich dostępność w całym kraju. Minister będzie też rozmawiała z bankami o rozłożeniu na dłuższy okres spłat rat kredytów lub ich odroczeniu w czasie. Takie praktyki stosuje już administracja skarbowa, co prawda tylko wobec niektórych branż, jednak to dobre praktyki, które warto upowszechniać.

Jak prognozuje minister, w pierwszej kolejności pomoc będzie potrzebna takim branżom jak turystyka, hotelarstwo, transport, spedycja, logistyka i rozrywka, bo one najszybciej i najboleśniej odczuły ograniczenia związane z pandemią. I one właśnie z pakietu pomocowego skorzystają jako pierwsze. Jadwiga Emilewicz zwróciła jednak także uwagę na specyfikę naszej produkcji gospodarczej, która – po zakończeniu pandemii – pozwoli jej szybciej odbić od dna. Mamy wciąż własny przemysł farmaceutyczny, nie polegamy wyłącznie na sprowadzanych substancjach czynnych, nadal też odbywa się u nas produkcja tekstylna, podczas gdy większość krajów Europy wyprowadziła ją już do Azji. To jest zdaniem minister szansa do wykorzystania dla polskiego biznesu, i to już za kilka miesięcy.

Kiedy rząd zatwierdzi pakiet pomocowy? W przyszłym tygodniu minister Emilewicz zamierza przedstawić projekt ustawy wraz z analizami prognozowanego wpływu na stan budżetu wszystkich proponowanych rozwiązań, jak również sposoby wykorzystania środków na walkę z koronawirusem, które zamierza Polsce przekazać Unia Europejska.

Onet.pl, el

Podziel się: