Minister Jadwiga Emilewicz: „Nasz sukces gospodarczy może być inspiracją dla Bałkanów Zachodnich”

Drugi dzień Szczytu Bałkanów Zachodnich był też okazją do spotkania szefów resortów gospodarczych Polski, Niemiec i Francji. Ministrowie Jadwiga Emilewicz, Peter Altmaier i Bruno Le Maire, podpisali wspólne stanowisko w sprawie modernizacji unijnej polityki konkurencyjności.

Rozmowa dotyczyła nowej polityki przemysłowej UE, sprawiedliwej transformacji klimatycznej, inicjatywy Battery Alliance i wzrostu konkurencyjności Europy. Ministrowie podpisali wspólne stanowisko w sprawie polityki konkurencyjności Unii Europejskiej, w którym zachęcają nową Komisję Europejską do wzięcia pod uwagę takich kwestii jak modernizacja zasad koncentracji czy wzmocnienie współpracy w obszarze joint ventures.

– Powinniśmy wspierać europejskich czempionów i szukać przewag w obszarach, które do tej pory nie zostały objęte działaniami Komisji Europejskiej. Jeśli gospodarka chce biec szybciej, to musimy upraszczać procedury na wspólnym rynku. Jeśli chcemy skutecznie konkurować z resztą świata, nie możemy działać w pojedynkę. Powinniśmy współpracować ze sobą w gronie państw członkowskich UE  – komentuje minister Emilewicz.

Z kolei podczas konferencji prasowej z udziałem ministra Altmaiera, wicepremiera Macedonii Północnej Kocho Angjusheva oraz wiceminister gospodarki Bułgarii Lilyi Ivanovej szefowa MPiT poinformowała, że podczas dzisiejszych spotkań i debat podzieliliśmy się z naszymi partnerami z 16 państw doświadczeniami gospodarczymi Polski z ostatnich 30 lat. – Nasze doświadczenia w procesie transformacji i nasz sukces gospodarczy może być inspiracją dla Bałkanów Zachodnich. Jesteśmy otwarci na współpracę – powiedziała.

– Biznes przynosi pokój i stabilizację. Jest to lekcja, jaka dla całej Europy płynie z historii XX wieku. Żeby dzisiejsza Unia była konkurencyjna, powinna być gotowa na dalsze rozszerzenie. To jest realna perspektywa dla Bałkanów Zachodnich – powiedziała Emilewicz. – Proponujemy temu regionowi stworzenie czegoś na kształt CEFTA. Wolny przepływ ludzi, towarów i usług to ogromna wartość. To dzięki takiej strefie wolnego handlu Polska zbudowała dobre relacje handlowe z sąsiadami i swój przyszły sukces.

mat. pras. / op. AS fot. MPiT

Podziel się:

Ostatnio dodane: