Adam Niedzielski fot. KPRM

Minister Dworczyk: Od dziś zmiany w szczepieniach przeciwko koronawirusowi

Dziś zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, dzięki któremu poszerzymy dostęp do szczepień – zapowiedział minister. Michał Dworczyk odniósł się też do informacji o marnowaniu szczepionek i szczepieniach w Rzeszowie.

Minister zdecydowanie zaprzeczył pojawiającym się w mediach opiniom, że w Polsce utylizuje się zbyt wiele szczepionek – odniósł się tu do dzisiejszej publikacji „Rzeczpospolitej” i stwierdził, że informacje podane przez gazetę są nieprawdziwe. Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek w Europie, a do utylizacji dochodzi wtedy, gdy szczepionka zostanie mechanicznie uszkodzona w czasie transportu czy podczas nabierania, a już wyjątkowo rzadkie są przypadki utylizacji, ponieważ nie zgłosił się umówiony pacjent.

– Działajmy razem, jak jedna drużyna, która ma wspólny cel – jak najszybsze zaszczepienie jak największej części populacji – zaapelował minister. – Spróbujmy współpracować w sprawie Narodowego Programu Szczepień i wznieść się ponad podziały.

Minister przypomniał też o poszerzeniu zakresu uprawnień, jeśli chodzi o kwalifikację do szczepień. 12 kwietnia rozpoczynają się szczepienia dla osób urodzonych w 1962 roku. Natomiast po 24 kwietnia będą się mogły rejestrować kolejne roczniki. Nadal jednak jest problemem zbyt mała ilość szczepionek, która sprawia, że system punktów szczepień wykorzystuje zaledwie 40 proc. swoich możliwości.
– Są jednak też miejsca, w których nawet więcej szczepionek nie przyspieszyłoby procesu – podkreślił. – Chodzi o małe punkty POZ, które muszą też skupiać się na codziennej opiece nad pacjentami. Tam potrzebne są nowe punkty i one będą tworzone.

Uzupełniona mapa punktów szczepień zostanie zaprezentowana przez NFZ na początku przyszłego tygodnia NFZ. Ma ona być dostosowana do populacji na danym obszarze.

Minister powiedział też, że aby przyspieszyć szczepienia, wszystkie osoby 60+ są z terminów majowych przesunięte na kwietniowe i w większości miejsc w kraju takie przesunięcie jest możliwe. Minister ostrzegł też, że kalendarz rejestracji jest opublikowany, ale niezbędna jest elastyczność. Jeżeli okaże się, że frekwencja jest duża i zaczyna brakować terminów, wtedy proces szczepień może zostać wstrzymany na 1-2 dni. Ale jeśli okaże się, że zainteresowanie jest mniejsze niż zakładane, to rejestracja zostanie przyspieszona. O wszelkich zmianach minister będzie informować na bieżąco.

Szczepienia przyspieszy też fakt, że zmieni się kwalifikacja do szczepienia. Do tej pory kwalifikować mógł wyłącznie lekarz, teraz lista zawodów będzie 10 razy większa. Uprawnienie do kwalifikacji szczepień będzie mieć również diagnosta laboratoryjny, farmaceuta czy fizjoterapeuta, a wszyscy przejdą też szkolenia, które odświeżą wiedzę w ramach szczepień. Tak się to odbywa w innych krajach europejskich, które w taki sposób przyspieszyły szczepienia. Pacjenci będą też wypełniać ankietę, w której znajdą się pytania dotyczące tego, czy u danego pacjenta było rozpoznanie małopłytkowości lub inne incydenty zakrzepicy.

– Ankieta, którą przygotowaliśmy, była szeroko konsultowana ze środowiskiem lekarskim – zapewnił minister Adam Niedzielski. – Składa się ona z dwóch części. W razie wątpliwości z kwalifikacją, pacjent będzie kierowany do lekarza.

Minister Niedzielski odniósł się też do doniesień medialnych, zgodnie z którymi w Rzeszowie miało dochodzić do szczepienia kilku pacjentów to samą jednorazową strzykawką. Wymieniane miały być tylko igły. Doniesienia z Rzeszowa były analizowane podczas dzisiejszego posiedzenia sztabu.
– Traktujemy je bardzo poważnie – zapewnił. – Poprosiłem prezesa NFZ o wyjaśnienie tego w trybie kontrolnym. Nie ma tolerancji dla niezachowywania zasad bezpieczeństwa.

Na stronie szczepień wprowadzono też kilka ułatwień dla zapisujących się na szczepienia. Będzie można na przykład sprawdzić, czy dana osoba może zapisać się na szczepienie w wybranym przez nią terminie. Poza tym, jak przypomnieli ministrowie, cały czas obowiązują dotychczasowe kanały rejestracji: przez stronę internetową, telefonicznie przez infolinię, telefonicznie przez kontakt z konkretnym punktem szczepień lub wysłanie SMS.