minister Michał Dworczyk, minister Marek Zagórski fot. KPRM

Minister Dworczyk: “lawinowe zainteresowanie rejestracją i zgłoszeniami na szczepienia”

Już 127 796 pacjentów w wieku 80 plus zarejestrowało się na szczepienia, jak powiedział dziś minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej. Rejestracja i zgłoszenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Rejestracja osób w wieku 80 plus ruszyła dziś o północy. Od tej samej godziny można też było zgłaszać gotowość do szczepień w centralnej rejestracji. Wszystkie formy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, jak powiedział minister Michał Dworczyk, podsumowując początek rejestracji na szczepienia.

– Przez 90 minut na infolinię zadzwoniono ponad 84 tysięcy razy, strona zaliczyła 10 mln odsłon w ciągu godziny – wyliczał minister. – Zgłoszenie gotowości do zaszczepienia się wyraziło 474 676 osób. To pokazuje skalę zainteresowania.

Minister przypomniał, że seniorzy 80 plus mogą się rejestrować na szczepienia trzema kanałami: przez infolinię 989, na Internetowym Koncie Pacjenta i osobiście w punkcie szczepień. Już 4787 punktów uruchomiło rejestrację za pomocą centralnego systemu i udostępniło ponad 1,5 mln terminów szczepień. To sporo, ale jak przyznał minister Dworczyk, rząd liczył na więcej.
– Planowaliśmy, że będzie to ok. 6 tysięcy punktów i 2 mln terminów – mówił. – Wczoraj jednak okazało się, że część punktów nie zdąży do wieczora wstawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła godzinna przerwa w dostępie do ładowania kalendarzy w centralnym systemie, bo bardzo wiele punktów chciało to zrobić jednocześnie. Zdecydowaliśmy więc o wprowadzeniu wariantu B – uruchomieniu 307 szpitali tymczasowych w największych miastach, czym zwiększyliśmy skokowo liczbę tych terminów. Do 25 stycznia liczba tych punktów, wierzymy, znacznie się zwiększy, a liczba terminów dobije do 2 mln.

Nie obyło się też bez pewnych problemów technicznych w systemie ze względu na bardzo duże zainteresowanie.
– O ile system rejestracji działał od północy i można było rejestrować się bez przerwy, o tyle system zgłaszania się tuż po północy nie zadziałał, bo było dużo zapytań – wyjaśniał minister. Po mniej więcej 20 min formularz zgłoszeniowy uruchomiliśmy pod nowym adresem i do tej pory bez przeszkód działa. Najważniejsze, że udało nam się tę sytuację szybko opanować.
– System działa prawidłowo, sam go przetestowałam zgłaszając się na szczepienie – dodał minister Marek Zagórski.

Zgodnie z planem ruszyła też strona raportująca proces szczepień, chcemy, żeby on był transparentny. Strona będzie uzupełniana raz dziennie, po godz. 10.00 rano.

Filip Nowak, prezes NFZ, zwrócił uwagę, że wielu seniorów będzie wolało zarejestrować się na szczepienia stacjonarnie, w tej przychodni, w której się leczą – ale nie zawsze będzie to możliwe szybko. Dlatego rekomenduje, żeby nie czekać na odległy termin, ale szukać innego miejsca.
– Może to być szpital węzłowy, który może zaszczepić znacznie więcej osób. Ma tez doświadczenie – podał przykład. – Jeśli ktoś ma problem, może skorzystać z infolinii, która poda takie miejsca w pobliżu. Zachęcam, żeby nie odwlekać terminu szczepienia, ale znaleźć inne miejsce, do którego może trzeba będzie podjechać, ale za to uzyska się szczepienie wcześniej.

Minister Dworczyk przypomniał też terminy: 22 stycznia zaplanowano otwarcie rejestracji dla seniorów 70+, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia osób w wieku 70+ w całej Polsce.

Minister zapewnił, że sytuacja w punktach szczepień będzie stale monitorowana i jeśli okaże się, że gdzie jest za mało szczepionek, bo mieszka tam więcej seniorów – dawki będą tam trafiały.
– Chodzi o to, żeby szczepionka była równomiernie dostępna na terenie całego kraju – wyjaśnił. – Dzisiaj do rana ponad 410 pacjentów zostało zaszczepionych, a do końca dnia będzie to około 450 tys. Realizujemy zgodnie z planem nasz program.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze