Minister Błaszczak w Poznaniu. Zainauguruje działalność pierwszego garnizonu wojsk amerykańskich w Polsce

Mariusz Błaszczak, Mark Brzeziński fot.MON

Na terenie Camp Kościuszko w Poznaniu 21 marca odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia na Garnizon Sił Zbrojnych USA. Będzie to pierwszy, stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 13.00 i weźmie w niej udział Mariusz Błaszczak, wicepremier – minister obrony narodowej.

“U.S. Army Garrison Poland będzie ósmym stałym garnizonem sił zbrojnych USA w Europie i pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce” – wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej RP. – “Jednostka powstaje dzięki decyzji prezydenta USA z 2022 r. i będzie zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań garnizonu należeć będzie również kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w Polsce”.

Głównym zadaniem garnizonu jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne, a także współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.
“Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi” – informuje MON. – “To realnie podnosi interoperacyjność wojsk polskich i amerykańskich”.

Przypomnijmy, że wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA funkcjonuje w Polsce od 2020 r., a w lipcu ubiegłego roku otrzymało nazwę Camp Kościuszko. Warto dodać, że nazwę Camp Kosciuszko (a właściwie The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp), nosił obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.

Podziel się: