Mieszkanka Wielkopolski skończyła sto lat!

setne urodziny Genowefy Stankiewicz fot. UG Wierzbinek

Były kwiaty, prezent, toast i list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego. Pani Genowefa Stankiewicz, mieszkanka miejscowości Tomisławice w gminie Wierzbinek w powiecie konińskim, skończyła sto lat.

O okrągłej rocznicy urodzin, która przypadała 27 sierpnia, poinformował Urząd Gminy Wierzbinek, a Paweł Szczepankiewicz, wójt gminy, wraz z Marią Szymańską, zastępczynią kierownika USC, odwiedził solenizantkę z prezentem i kwiatami.

Genowefa Stankiewicz urodziła się 27 sierpnia 1923 roku jako piąte z sześciorga dzieci Kazimiery i Kazimierza Grabkowskich w Żychlinku, w rodzinie rolniczej. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Tomisławicach. Gdy wybuchła druga wojna światowa, jako szesnastolatka była zmuszona do pracy u Niemców, a oni, uciekając pod koniec wojny, zabrali ją ze sobą. Dopiero po zakończeniu wojny wróciła do domu, a w 1949 roku wyszła za mąż za Antoniego Stankiewicza.

Para doczekała się trójki dzieci pięciu wnuków, ośmiu prawnuków i jednego praprawnuka. Obecnie pani Genowefa prowadzi spokojne życie, jest wdową i mieszka u córki.
“Pani Genowefa, pomimo swojego zacnego wieku cieszy się dobrą formą, humor Jej dopisuje i ogromną radość sprawia Jej towarzystwo innych osób, z pamięci cytuje wiersze” – czytamy w relacji z urodzinowej wizyty na profilu facebookowym gminy Wierzbinek. – “Recepty na długowieczność nie podaje, ale w Jej domu daje się odczuć przyjazną, rodzinną atmosferę i wzajemny szacunek. To stąd bierze się radość życia Pani Genowefy oraz życzliwość dla innych. Uroczystość 100-lecia przebiegała w wyjątkowo serdecznej i rodzinnej atmosferze w otoczeniu najbliższej rodziny. Serdeczne życzenia i wizyta gości wywołały radość i wzruszenie na twarzy Jubilatki, która kilkakrotnie podkreśliła jak bardzo cieszy się z naszych odwiedzin. Bardzo dziękujemy rodzinie za tak miłe przyjęcie oraz za troskę i opiekę, jaką otoczona jest Jubilatka”.

O doskonałej formie pani Genowefy może świadczyć fakt, że podczas uroczystości wyrecytowała z pamięci wiersz patriotyczny poświęcony marszałkowi Piłsudskiemu, którego nauczyła się podczas lekcji w szkole podstawowej w Tomisławicach.

Podziel się: