Leszno fot. UM Leszno

Mieszkańcy lokali komunalnych dostaną podwyżki czynszu. I to spore

O 100 lub nawet 150 zł więcej zapłacą w kwietniu za mieszkania lokatorzy lokali komunalnych w Lesznie. I to, niestety, nie koniec podwyżek. Leszczyńscy radni zaplanowali ich jeszcze kilka do 2025 roku.

Jak informuje portal leszno24.pl, prezydent miasta może podwyższać stawki czynszów krótkim zarządzeniem, bo takie uprawnienia nadali mu sami radni, przyjmując wieloletni program gospodarowania budynkami komunalnymi oraz należącymi do Skarbu Państwa, a będącymi w zarządzie miasta.

Cena bazowa 1 metra kwadratowego mieszkania komunalnego wzrosła z 7,70 zł do 9,37 zł. Do jej wyliczenia posłużyła tak zwana wartość odtworzeniowa, która co roku ustala wojewoda i zgodnie z którą wyznacza się stawki czynszu. Obecnie za 1 m kw. mieszkania komunalnego w Lesznie trzeba zapłacić 2,53 proc. wartości odtworzeniowej, a do roku 2025 ten wskaźnik ma wzrosnąć do 3 proc. – co oznacza kolejne podwyżki czynszu.

Jednak warto wiedzieć, że powyżej wartości 3 proc., jak informuje portal, najemca ma prawo zażądania od miasta uzasadnienia podwyżki czynszu.