Międzynarodowy Dzień Tolerancji w Poznaniu

Róża Łakatosz, fot. D.Łakatosz
Znaki Równości w centrum miasta, list do premiera Morawieckiego w sprawie tolerancji i specjalny projekt z tej okazji przygotowany przez Instytut Filologii Słowiańskiej UAM. Poznań świętuje Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

Dzień obchodzony jest na całym świecie 16 listopada. Ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z powodu coraz częstszego występowania nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, którym towarzyszy też marginalizacja i dyskryminacja mniejszości. To święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

Data nie jest przypadkowa. 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Międzynarodowego Roku Tolerancji, który obchodzono właśnie w 1995. W deklaracji państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem, lecz również znaczenie różnorodności kulturowej.

W obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji włącza się także Poznań. W trzech miejscach Poznania: na Starym Rynku; przy CK Zamek oraz na placu Wolności pojawi się wielki znak równości pokazujący wszystkim, że w Poznaniu wszyscy jesteśmy równi. To inicjatywa władz miasta.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji zamierzają świętować też Młodzi Nowocześni z radnym Bartłomiejem Ignaszewskim. Przygotowali list z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego traktujący o dyskryminacji w Polsce, zamierzają także aktywnie włączyć się w działania Tygodnia Tolerancji, który rozpocznie się od poniedziałku.

Tolerancję i różnorodność wspiera też – i to od bardzo dawna – Instytut Filologii Słowiańskiej UAM. „Sami tworzymy wielokulturową społeczność, która bardzo dobrze czuje się w swoim towarzystwie, tworząc stałe, często na całe życie, więzi, ale co najważniejsze: uczymy się od siebie nawzajem, uczymy się wspólnie pracować, bawić i przeżywać dobre, a także i złe chwile. To dla nas piękne i bardzo ważne doświadczenie! Tym samym przykro jest nam, kiedy widzimy co dzieje się w bliskim nam otoczeniu” – piszą pracownicy IFS zapraszając na imprezy organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. W ich organizacji aktywnie uczestniczy romska artystka Róża Łakatosz. Jednym z punktów obchodów Międzynarodowego Dni Tolerancji będzie wspólny projekt IFS i Róży Łakatosz, który niebawem zaprezentują.

el. fot. D. Łakatosz

Podziel się:

Ostatnio dodane: