Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Pokazy filmowe i zapalenie światła przed synagogą. To główne punkty programu obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Poznaniu. Organizatorzy: Miasteczko Poznań i Łazęga poznańska zapraszają 27 stycznia od 17.00.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 od zapalenia symbolicznego światełka przed budynku synagogi przy ulicy Stawnej, pod tablicą upamiętniającą Ofiary Holokaustu.
“Światło Pamięci niech przypomni ofiary Zagłady z których większość nie ma własnych grobów” – apelują organizatorzy. – “Pamięć o nich niech trwa wśród mieszkańców Poznania. Lampki przed synagogą można zapalić także o każdej innej porze dnia lub w oknie swego mieszkania”.

Natomiast o godzinie 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75, rozpoczną się pokazy filmów. Jako pierwszy zostanie wyświetlony film “Na ringu życia”, reż. Uri Borreda, Izrael 2016 (60 min., napisy pl). To historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holokaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Złapany przez Niemców został wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował, żeby przeżyć. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku jako członek załogi statku Exodus. 74 lata później Noach Klieger przemierza tę samą drogę, co w latach 1940-1947.

O godz. 19.10 rozpocznie się film “Echa ze strychu”, reż. Debbie Goldstein, USA/Polska 2015 (35 min, napisy pl). Reżyserka razem z 25 członkami rodziny przyjeżdża do Polski, by odwiedzić rodzinę Grocholskich i przekazać następnemu pokoleniu ich wspólną historię. Polska rodzina ukrywała na strychu krewnych Debbie przez dwa lata wojny. W trakcie ceremonii honorującej odwagę Grocholskich wynikło nieporozumienie, które odsłoniło prawdę o tym, co rzeczywiście wydarzyło się w obliczu niewyobrażalnego zła.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Pokazy filmów dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze