Międzychód: Wielkie smażenie powideł w Mniszkach

Mniszki smażenie powideł fot CERiP w Mniszkach
Pokazy ginących zawodów, rękodzieło do podziwiania i do kupienia, potrawy regionalne i – po raz czternasty już – Smażenie Powideł. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach zaprasza!

XIV Smażenie Powideł w Mniszkach to tak naprawdę kiermasz rękodzielników i pokazy dawnego rzemiosła. Będzie trwał przez cały weekend 19 i 20 września od 11.00 do 18.00. W programie przewidziano kiermasz na dziedzińcu i w parku, gdzie na chętnych będą czekały strefy dla wystawców z dawnym rękodziełem, wyrobami artystycznymi oraz gastronomiczne z potrawami regionalnymi.

Będą też pokazy ginących zawodów: pokazy i spotkania z zegarmistrzem oraz kowalem, stare kino, spotkania z fotografem i fotografia pod lipą, lanie świec, pokazy garncarstwa, pieczenie chleba, samodzielny montaż „ryczek”, plecionkarze, koronkarze, wikliniarz, pokazy iluzjonisty, wioska średniowieczna, szydełkowanie, rzeźby w drewnie, powroźnik.

Oglądanie i wprawianie się w rękodziele będą umilali muzycy z kapeli koźlarskiej „Kotkowiacy”, a także zespoły: „Asy z rękawa”, „Teofil z Katowic Duo”, zespół wokalny FinArt oraz bluesowy NO NAME, Zbigniew Rolniczak & Tomasz Wyrzykowski, Przemysław Śledź „Śledziuha” i ukulele, Koło Śpiewacze „Chojanki”, zespół „Shalom” grający muzykę żydowską i klezmerską, Dixie Company oraz „Ludożercy z innej wsi” – Malwina Paszek i Tomasz Grdeń.

Będzie też można obejrzeć wystawy: „Mija czas, a las zawsze wokół nas” – przygotowaną przez Nadleśnictwo Bolewice wystawę, warsztaty i stoisko promocyjno – edukacyjne, kapliczki przydrożne i pensjonaty dla owadów przygotowane przez Pracownię z Galerią Sztuki Naiwnej Adam Liszcz, malarstwo z kolekcji Stowarzyszenia Artystycznego „Drzewce 2002”, lalki w strojach regionalnych i wiele innych.

Oczywiście przez cały czas będzie też trwało smażenie powideł – aż do wyczerpania zapasów. Zazwyczaj wychodzi to kilkaset kilogramów powideł, które rozchodzą się w czasie kiermaszu jak świeże bułki…

Wstęp na kiermasz jest wolny, jednak ze względu na pandemię organizatorzy przypominają, że wszyscy wchodzący będą musieli najpierw pobrać bezpłatne wejściówki – chodzi o to, by na dziedzińcu nie było zbyt dużo osób. Wszyscy muszą też dezynfekować ręce w każdej strefie i mieć zakryte usta oraz nos.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: