Miasto przekazało dotacje rodzinnym ogrodom działkowym. “Ogrody otwierają się na mieszkańców”

Rodzinny Ogród Działkowy fot. UMP

200 tys. zł – tyle miasto przeznaczy w ramach dotacji na budowę lub modernizację pięciu rodzinnych ogrodów działkowych w Poznaniu. Za te pieniądze ogrody wyremontują świetlice, wymienią ogrodzenie, oświetlenie i wyremontują instalację energetyczną.

Umowa o przekazaniu dotacji została podpisana 7 czerwca i to nie pierwsza taka umowa.
– Już po raz szósty dofinansowujemy ogródki działkowe na terenie naszego miasta. Kolejne tereny staną się piękniejsze, bezpieczniejsze oraz bardziej komfortowe – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Na pierwszym miejscu stawiamy warunek, żeby miejsca te były otwarte nie tylko dla ich użytkowników, ale także służyły okolicznym mieszkańcom. Jesteśmy jednym z pierwszych samorządów, które wprowadziły dopłaty inwestycyjne do ogrodów działkowych.

W tym roku wnioski o wsparcie z miejskiego budżetu złożyło 10 ogrodów działkowych, a 5 dostało dofinansowanie. Miasto wspiera ogrody, ponieważ są one ważną częścią terenów zielonych miasta, stanowią też miejsce spotkań dla poznaniaków.
– Cieszę się, że ogrody rozwijają się nie tylko pod kątem infrastruktury, poprawy jakości przebywania w nich, ale także odbywa się tutaj coraz więcej wydarzeń. Jest większy przepływ informacji o ochronie różnorodności biologicznej, klimatu czy też retencji wody – wyjaśnia Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. – Co ważne, te dotacje przyczyniają się również do tego, że ogrody otwierają się na mieszkańców. Każdy może tu przyjść i korzystać z przyrody, jak w miejskim parku.

Dzięki tegorocznej dotacji od miasta ROD Antoniego Paszkowiaka wyremontuje świetlicę ogrodową, a ROD Armii Poznań zmodernizuje oświetlenie na terenie wspólnym. Z kolei ROD Bielniki przebuduje instalację energetyczną z napowietrznej na ziemną, co zmniejszy straty podczas przesyłu, a więc i opłaty dla działkowców.

ROD im. Marii Curie-Skłodowskiej wymieni ogrodzenie i umocni skarpę, co poprawi bezpieczeństwo działkowców, a ROD “Camping pod Lasem” wyremontuje i zmodernizuje świetlicę, na co bez miejskiej dotacji nie byłoby działkowców stać.

Dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych przyznawane są od 2018 roku. Do 2022 roku miasto przekazało łącznie prawie 1,4 mln dla 37 ROD z przeznaczeniem na modernizację infrastruktury. W Poznaniu znajduje się 85 ROD-ów, w których użytkowanych jest blisko 18 tys. działek o powierzchni ponad 612 ha.

Podziel się: