Meteor przeleciał nad Poznaniem!

Poznań nocą
Czy kogoś z was 5 stycznia nad ranem obudziło wyjątkowo jasne światło? Nie, to nie było złudzenie. Nad miastem pojawił się meteor i to właśnie on tak rozświetlił styczniową noc.

Ten rodzaj meteoru, który pojawił się nad Poznaniem, zwany jest bolidem. Bolidy to te meteoryty, które są jaśniejsze niż Wenus.

Zjawisko miało miejsce 5 stycznia o 4.02 nad ranem i było wyjątkowo dobrze widoczne. Można było nawet zobaczyć, jak meteor na sekundę rozbłysnął jaśniejszym światłem nad stolica Wielkopolski, zanim pomknął dalej.

Zjawisko to, w dodatku tak dobrze widoczne, jest bardzo rzadkie. Zazwyczaj meteoryty spalają się w atmosferze ziemi. By obiekt był widoczny – musi być naprawdę duży. Wtedy, zanim spłonie, zdąży z powodu szybkiego lotu w ziemskiej atmosferze nagrzać się i zacząć świecić. Czasami przy przelotach meteorytów słychać też grom.

Jeszcze 200 lat temu uznano by, że taki przelot meteoru jest znakiem od Boga i wieszczy wiekopomne wydarzenia w roku, w którym się pojawił. Wystarczy wspomnieć choćby Gwiazdę Betlejemską, która według wielu naukowców była właśnie jasnym bolidem. jakie przesłanie niesie więc styczniowy bolid dla Poznania…?

Zjawisko zostało zarejestrowane przez kamery PanoramaPoznania na dachu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

el