Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze - gala fot. Sławek Wąchała

Nie ma chyba w Polsce bardziej znanego zespołu sięgającego do tradycji i kultury ludowej, a wszystkie koncerty Mazowsza od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Nie inaczej było 30 listopada w Sali Ziemi Poznań Congress Center.

Mazowsze należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Jest powszechnie uznawane jest za zespół narodowy, a dla tysięcy odbiorców zagranicznych, koncerty tego właśnie zespołu były pierwszym kontaktem z polską kulturą. Jerzy Waldorff nazwał Mazowsze perłą w koronie Rzeczypospolitej. Zespół wystąpił ponad 7000 razy dla ponad 16 milionów widzów, w 50 krajach na 5 kontynentach.

Na scenie wystąpiło 120 tancerzy, śpiewaków i muzyków, w ponad 1500 przepięknych kostiumach z 20 etnograficznych regionów Polski. Zobaczyć można było najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu od poloneza, mazura, oberka po kujawiaka oraz tańce regionalne z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami, a także usłyszeć najbardziej popularne piosenki.

Źródło: mat. pras.