Masz elektryczną hulajnogę lub rower? Ta zmiana ciebie dotyczy!

straż miejska fot. SMMP

Zbyt szybko jedziesz rowerem lub hulajnogą? Możesz dostać mandat od strażnika miejskiego lub gminnego. Od dziś strażnicy mają nowe uprawnienia.

Strażnicy miejscy i gminni mogą od dziś nakładać mandaty na rowerzystów, użytkowników urządzeń transportu osobistego oraz elektrycznych hulajnóg za jazdę po chodniku z nadmierną prędkością lub nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

– Uprawnienia te mają przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, poruszającym się chodnikiem – tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik prasy poznańskiej straży miejskiej. – Pamiętajmy, że przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają, że kierujący hulajnogą elektryczną lub rowerem oraz poruszający się przy użyciu UTO, jeśli przemieszczają się częścią drogi przeznaczonej dla ruchu pieszych (np. chodnik), winni nie utrudniać ruchu pieszym i ustępować im pierwszeństwa. Ponadto jadąc tą częścią drogi winni swoją prędkość dostosować do prędkości poruszania się pieszego.

By strażnicy mogli egzekwować te przepisy, dostały nowe uprawnienia, które zaczynają obowiązywać właśnie od 30 sierpnia. Teraz mogą nakładać grzywny w postępowaniu mandatowym na podstawie art. 86 a Kodeksu Wykroczeń: Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany. A mandat może wynieść nawet 500 zł.

Strażnicy nie planują dodatkowych akcji ze względu na nowe uprawnienia, ale, jak zapowiadają, w czasie służby będą stanowczo reagować na łamanie przepisów przez użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych lub UTO. Zdarzało im się zresztą karać użytkowników hulajnóg już wcześniej: za jazdę po chodniku w sytuacji, gdy na jezdni obowiązywało ograniczenia prędkości do 30 km/h, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz przejeżdżanie na przejściu dla pieszych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: