Maseczki: Z poczty czy z Żabki?

Koronawirus fot. pixabay
Maseczki jednorazowe, bez marży, od Żabki – i dużo droższe maseczki w… placówkach Poczty Polskiej. To efekt ogłoszenia przez rząd obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej od 16 kwietnia. Z powodu pandemii koronawirusa.

Maseczki, bez względu na to, czy jednorazowe, czy wielorazowe, dość trudno jest obecnie kupić, a nie każdy ma zaprzyjaźnioną specjalistkę z maszyną do szycia, która maseczkę sprokuruje na poczekaniu. Dlatego gdy rząd podał informację o konieczności noszenia maseczek – wiadomo było, że firmy, które będą w stanie dostarczyć ten poszukiwany towar na rynek, na pewno zarobią. Nawet jeśli będą go sprzedawać w przyzwoitych cenach – w końcu Polska to całkiem spory rynek. Nawet jeśli odliczymy tych, którzy nigdzie nie wychodzą i maseczek nosić nie muszą – to i tak zostanie nam prawie 30 mln osób. Jest się o co bić.

Jako pierwsza zawalczyła Żabka, która opublikowała komunikat, że około 8 milionów jednorazowych maseczek ochronnych będzie dostępnych w ponad 6000 sklepach Żabki w całym kraju od 15 kwietnia. Pakiet 10 maseczek będzie kosztował 16,17 zł, a maseczki są wyrobem niemedycznym, przeznaczonym dla ochrony osobistej osób dorosłych. Żabka podkreśla, że niska cena maseczek jest efektem rezygnacji z zysku, tak po stronie Żabek, jak i po stronie franczyzobiorców. Cena jest więc składową tylko kosztów zakupu i transportu. W przyszłym tygodniu do sklepów ma trafić kolejna transza maseczek, a sieć przygotowuje następne dostawy.

Maseczki wprowadza także Poczta Polska. To maseczki produkcji polskiej, wielokrotnego użytku, są więc droższe, bo za 9,99 zł. Tkanina, z której je uszyto, może być prana nawet w 95 stopniach Celsjusza i powinna wytrzymać 50 takich prań. Produkt będzie można także kupić w sklepie internetowym w paczkach po 5 sztuk, cena za komplet wynosi 49,95 zł.

Na razie jednak ani w internecie, ani w placówkach pocztowych maseczek jeszcze nie ma. Poczta Polska zapewnia w komunikacie, że dotrą do każdej placówki pocztowej do 20 kwietnia. Na 16 kwietnia przynajmniej więc część kraju zostanie zaopatrzona w pocztowe maseczki.

el

Podziel się: