maseczki fot. UM Czarnków

Maseczki od rządu były przeterminowane?

W rządowej puli maseczek dla mieszkańców przeznaczonej dla województwa warmińsko-mazurskiego znalazły się też takie, których data ważności upływa za kilka dni. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych twierdzi jednak, że maseczki są pełnowartościowe.

O wysyłce maseczek do dwóch województw, w których jest największa liczba zakażeń, czyli warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, mówił 3 marca podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. Na Pomorze miało trafić 10 mln maseczek, a na Warmię i Mazury 5 mln. Różnica wynikała z liczby mieszkańców obu regionów.

Tymczasem, jak informuje TVN24, części wysłanych maseczek upłynął już termin ważności, a części upłynie za kilka dni. Urząd miejski w Olecku udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie partii otrzymanych maseczek. Widać na nim datę produkcji, 1 września 2020 roku, i informację, że okres ich przydatności do użycia wynosi 6 miesięcy. Maseczki w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zareklamował już urząd wojewódzki, który jest ich dystrybutorem na region.

Jednak jak twierdzi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, maseczki są przydatne do użytku – a termin 6 miesięcy wziął się stąd, że polski producent pierwotnie otrzymał właśnie na taki czas certyfikat tymczasowy.

“Wyjaśniamy: maski są pełnowartościowe” – poinformowała RARS na swoim koncie na Twitterze. – “Producent otrzymał pierwotnie certyfikat tymczasowy (6 m-cy). Obecnie ma już nowy, dłuższy. Na opakowaniach masek funkcjonuje stara data. Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski. Podkreślamy jednak – maski są pełnowartościowe”.

Większość transportu maseczek ze starą datą ważności nie została jeszcze rozdysponowana wśród mieszkańców, więc nie będzie problemu z ich wymianą. Nowe maseczki już dotarły do regionów w sobotę.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze