Marsz Równości przeszedł przez Poznań (ZDJĘCIA)

Marsz Równości 2023 fot. K. Adamska

Po raz dziewiętnasty przez Poznań przeszedł Marsz Równości. Jak zawsze był kolorową i radosną imprezą, mimo że – jak podkreślali organizatorzy – w Polsce osobom LGBT+ do równości nadal jest bardzo daleko.

Marsz wyruszył o godzinie 15.00 sprzed Centrum Kultury Zamek na Świętym Marcinie, ale na miejscu zbiórki warto było zjawić się już w południe – wtedy rozpoczął się piknik przedmarszowy, na którym czekały stoiska organizacji pozarządowych, grill, muzyka i strefa CONVERSE, w której można było bezpłatnie przetestować się na HIV, wykonać bezpłatnie bawełnianą torbę lub zrobić sobie adekwatny marszowy makijaż.

Przybyłych przed wyruszeniem powitali aktywiści Grupy Stonewall. Przypomnieli, że to już dziewiętnasty raz Marsz Równości przejdzie przez Poznań – to jedna z najstarszych imprez w Polsce. I chociaż osobom LGBT+ udało się wiele osiągnąć, walcząc z hejtem, dyskryminacją, nienawiścią, a także fake newsami, a Marsze Równości są regularnie organizowane w wielu polskich miastach – to jednak wiele jeszcze pozostało do zrobienia.

Nadal pary tej samej płci nie mają takich praw jak małżeństwa, nie mogą też adoptować dzieci, a zmiana płci w dokumentach to administracyjna droga przez mękę. Nadal też w Polsce znieważanie kogoś z powodu jego tożsamości płciowej nie jest karalne, mimo że przypadki ataków słownych czy fizycznych nie są rzadkie. Podczas marszu także witały jego uczestników kontrdemonstracje – grupa kilku osób z wielkim transparentem z obrazem Matki Boskiej oraz banerami stała przy parku Wilsona.

Marsz Równości w tym roku szedł wyjątkowo długą trasą ze względu na remonty w centrum Poznania. Maszerujący ruszyli ze Świętego Marcina do Głogowskiej, którą przeszli przez cały Łazarz aż do Hetmańskiej, z której skręcili w Reymonta. Tą ulicą doszli do ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego, skąd Grunwaldzką wrócili do centrum.

Po zakończeniu marszu wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w wielkiej imprezie w Lokum Stonewall oraz w finałowym koncercie wspólnym dla Poznań Pride Week oraz Festiwalu Malta, który rozpocznie się o 19.30 na dziedzińcu CK Zamek (wstęp od al. Niepodległości). Wystąpią podczas niego między innymi Natalia Nykiel, BAASCH oraz BASS BRASS. Wejście od Al. Niepodległości.

Podziel się: