Marsz Równości przejdzie przez Poznań. Szykuje się paraliż miasta?

Jak co roku ulicami Poznania przejdzie Marsz Równości. Tegoroczna trasa prowadzi praktycznie przez całe centrum Poznania. ZDM ostrzega, że zmiany mogą być wprowadzane na bieżąco.

XVI Marsz Równości w Poznaniu wyruszy z mostu św. Rocha o 14:00. Organizatorzy zachęcają jednak do tego, aby pojawić się w okolicy dużo wcześniej. O 11:00 rozpocznie się bowiem piknik przedmarszowy w KontenerART.

– Tegoroczny marsz łączy się z pięćdziesiątą rocznicą zamieszek w klubie Stonewall, które są symbolicznym początkiem zorganizowanego ruchu LGBT+. Chcemy pokazać, że choć udało się osiągnąć już bardzo wiele, przed nami wciąż mnóstwo pracy. Domagamy się przede wszystkim pełnej równości małżeńskiej, wprowadzenia rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej oraz uproszczenia procedur korekty płci, aby nie wzmacniała stygmatyzacji osób transpłciowych – mówi Mateusz Sulwiński, rzecznik prasowy grupy Stonewall.

Trasa Marszu Równości w Poznaniu

Zgodnie z planem uczestnicy powinni wyruszyć z mostu św. Rocha o 14:00. W zeszłym roku start marszu jednak się opóźnił, ze względu na kontrmanifestacje. W tym roku może być podobnie, co tylko zwiększy chaos komunikacyjny w mieście.

Uczestnicy przejdą z mostu św. Rocha, ulicą Kórnicką w stronę ulicy Jana Pawła II. Następnie pójdą w stronę Ronda Rataje i skręcą w ulicę Królowej Jadwigi. Nią zamierzają dojść do Dworca PKP (po drodze ma na nich czekać jedna „kontrmanifestacja” więc przejście może trochę zająć), a następnie Roosevelta przejdą na Kaponierę. Koniec marszu zaplanowano na ulicy św. Marcin, ale część uczestników zapewne pójdzie po nim ponownie w kierunku KontenerART (tam jest zaplanowane after party).

Trasa tegorocznego marszu na mapce (kliknij, żeby powiększyć)

Planowane utrudnienia komunikacyjne

W godzinach od 7.30 do 15.30 możliwe jest wyłączenie przez policję z ruchu rejonu mostu św. Rocha poprzez zablokowanie przejazdu w okolicy skrzyżowania ulic Kórnickiej i Piotrowo oraz Kazimierza Wielkiego i Mostowej.

Od 8.00 do 18.00 możliwe jest wyłączenie z ruchu ul. Św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka.

Jeśli zajdzie potrzeba, to na bieżąco mogą być wprowadzane zmiany w organizacji ruchu.

mat. pras. / zdm / op. AS