Marek Lapis wydaje „Biało-Czerwoną”

Znany poznański fotograf i laureat wielu nagród Marek Lapis wydaje autorską książkę fotograficzną – dokumentalny projekt zatytułowany „Biało-Czerwona”.

„Biało-czerwona” to wieloletni projekt społeczny Marka Lapisa, który opisuje za pomocą często zaskakujących obrazów, jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona. W czasach transformacji oraz burzliwych współczesnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy te nabierają szczególnego znaczenia…
Autor jest wnikliwym obserwatorem współczesnego społeczeństwa polskiego, przedstawiając uwadze zatrzymane w ułamku sekundy chwile: ważne, znaczące i te codzienne, często niezauważane.
– Uważam, że w dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, aby dokumentować te procesy i jednocześnie je poddawać pod publiczny dyskurs – uważa Marek Lapis. – I to właśnie poprzez sztuki wizualne.

7 listopada 2018 roku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Biało-Czerwona” na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Ekspozycję wsparł urząd miasta, partnerem był Związek Polskich Artystów Fotografików.

Projekt trwał od 2009 do 2017 roku.
– To długoterminowy temat, zjechałem Polskę wzdłuż i wszerz, a szczególnie Wielkopolskę – przyznaje artysta. – Odwiedziłem wiele miejsc po raz pierwszy właśnie dzięki temu projektowi. Poznałem setki historii prawdziwych bohaterów naszych czasów i byłem świadkiem sytuacji, których nigdy bym sie nie spodziewał. Wraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski uznałem, że ta ważna opowieść o współczesnych polakach opowiedziana na kanwie dwóch barw w pełni zasługuje na trwałą dokumentację w formie materialnej. Wydawnictwo albumowe będzie zapisem pamięci obecnych czasów dla przyszłych pokoleń.

Jego finalna edycja została wsparta dzięki środkom Samorządu Województwa Wielkopolskiego w postaci stypendium celowego. Jednak nie wystarczy to na wydanie całości – dlatego autor postanowił uruchomić zbiórkę na portalu polakpotrafi.pl. Chce wydać przynajmniej 500 egzemplarzy autorskich książki, w tym 50 egzemplarzy wersji limitowanej. Książka fotograficzna będzie dostępna w Polsce i w USA, będzie też dostępna wersja eBook na tych dwóch rynkach wydawniczych. Przewidywany termin premiery książki: styczeń – luty 2019 r.

Marek Lapis, gnieźnianin rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Absolwent Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2018 roku otrzymał od Starostwa Poznańskiego Nagrodę I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, został odznaczony medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100 rocznicę odzyskania niepodległości Polski.
Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Zwycięzca i finalista wielu konkursów: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura.

Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, później praca we własnej Agencji Fotograficznej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografia jest dla niego profesją i pasją.

polakpotrafi.pl, el,

Podziel się:

Ostatnio dodane: