Marcin Płonka w Pix House

Czym jest – a czym może być topiel? Wszyscy wiemy? Ale wystarczy rzucić okiem na zdjęcia Marcina Płonki, by się zorientować, że tylko nam się wydaje. Na wernisaż wystawy i spotkanie z autorem zaprasza 5 kwietnia Pix House.

Jest grząsko, każdy kolejny krok może spowodować zagrożenie. Głębina, w którą stąpamy, jest zdradziecka i przebiegła. Jedno jest pewne. Topiel budzi strach, niekiedy jednak pochłania fascynacją znaczeń…

Czy to tylko nasze słowiańskie wierzenia zasilane fascynacją dzikości i pięknem nieprzewidywalnej przyrody? Czy to także naturalny rytm życia przez nią regulowany?

Słowo “topiel” nie ma dosłownego synonimu w żadnym innym języku. Czy fotografia jest zatem władna przekazać nam odczucia zakodowane gdzieś głęboko pod skórą? Marcin Płonka w swoich zdjęciach próbuje.

Przenosimy się do świata zapachów, ukrytych znaczeń, historii, który gdzieś podświadomie zawładnął twórczym okiem autora. Musimy nauczyć się czytać pomiędzy wierszami. Wtedy może okazać się, że na końcu nie czeka na nas tylko i wyłącznie samotność.

Adrian Wykrota

Po wernisażu i spotkaniu z autorem, które rozpoczną się 5 kwietnia o godzinie 18.00 w Pix House, ul. Głogowska 35, organizatorzy zapraszają na rozmowę z Krzyśkiem Orłowskim z 8991 publishing o fenomenie zinów fotograficznych. Wystawie towarzyszy publikacja “Topiel” Marcin Płonka | Zin nr 3 wydana przez 8991 publishing.

Marcin Płonka | urodzony w 1986 roku w Łańcucie. Grafik oraz fotograf. Posiada dyplom z Projektowania Graficznego ASP we Wrocławiu. Studiował w Instytucie Kreatywnej Fotografii w Opavie w Czechach jednak studiów nigdy nie ukończył. Początkowo zainteresowany fotografią dokumentalną (zdobywając uznanie m.in w konkursach Grand Press Photo), na kilka lat zarzucił ją, oddając się pracy komercyjnej dla globalnych klientów. Do fotografii powrócił z innym spojrzeniem, luźno koncentrując się na fikcji o podłożu dokumentalnym, silnie poszukując odrębnego języka fotograficznego. Obecnie żyje i pracuje w Berlinie, prowadząc własne studio projektowe. Jego prace były pokazywane na wystawach oraz projekcjach we Francji, Niemczech, Polsce, Czechach, Łotwie, oraz na festiwalach fotograficznych w Pradze, Berlinie, Zagrzebiu oraz Moskwie.

Mat. pras. el

Dodaj komentarz

avatar