Maratończycy przebiegną przez Poznań. Będą zmiany w organizacji ruchu!

przygotowania do maratonu na MTP fot. K. Adamska

22. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza odbędzie się 22 października i tego dnia należy liczyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi w mieście. Część ulic zostanie zamkniętych, inaczej będzie też kursować komunikacja miejska.

Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7.45 do 16.00, a ulica Grunwaldzka na odcinku od Szylinga do Roosevelta będzie zamknięta już od 6.00 – start i meta maratonu będzie tradycyjnie na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie już trwają przygotowania. Najdłużej – mniej więcej do godz. 15.00 – z utrudnieniami należy się liczyć na ulicy Bułgarskiej oraz Grunwaldzkiej na odcinku od Bułgarskiej do MTP.

Poszczególne odcinki będą otwierane dla zmotoryzowanych po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu. Na trasie maratonu znajdą się też śluzy, którymi będzie można przejechać przez trasę maratonu – oczywiście wtedy, gdy nie będzie tam biegaczy.

Mapa utrudnień

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, organizator maratonu, przygotowały mapę trasy maratonu. Poprzeczne niebieskie kreski oznaczają miejsca, w których przecięcie trasy maratonu jest bezkolizyjne i możliwe w każdym momencie trwania biegu. To ulice Dolna Wilda i Droga Dębińska pod ul. Hetmańską, ulica Krzywoustego nad Inflancką, ulica Niestachowska nad Warmińską, węzeł Dąbrowskiego-Polska-Świętego Wawrzyńca (bezkolizyjny wjazd do miasta od ul. Dąbrowskiego jest możliwy tunelem w stronę Świętego Wawrzyńca, a dalej ulicami Żeromskiego i ponownie Dąbrowskiego. Bezkolizyjny wyjazd z miasta taką samą trasą – ulicą św. Wawrzyńca w stronę Dąbrowskiego).

Zielone linie to propozycje dróg dojazdu do centrum Poznania, dworca kolejowego i Międzynarodowych Targów Poznańskich od strony autostrady A2. Sugerowany dojazd powinien odbywać się poprzez węzły: Luboń (ulicami Dolna Wilda – Piastowska – Droga Dębińska do AWF) lub Krzesiny (ulicą Krzywoustego do AWF). Z kolei czerwona linia pokazuje bezkolizyjny dojazd do lotniska Ławica – ul. świętego Wawrzyńca (z północnej części Poznania ulicą Niestachowską lub alternatywnie Lutycką, a z centrum ulicami Dąbrowskiego i Żeromskiego), dalej ulicą Dąbrowskiego do Przeźmierowa – zjazd ulicami Wichrową, Rzemieślniczą do Rynkowej i dalej w stronę ul. Bukowskiej.

Śluzy na trasie maratonu

1. Grunwaldzka / Szylinga
2. Grunwaldzka / Wojskowa
3. Rondo J.N. Jeziorańskiego
4. Grunwaldzka / Grochowska
5. Grunwaldzka / Jugosłowiańska / Bułgarska
6. Grunwaldzka / Rondo K. Skubiszewskiego
7. Cmentarna – wyjazd z parkingu z Cmentarza
8. Bułgarska / Ptasia
9. Bułgarska / Marcelińska
10. Bułgarska / Łubieńskiej
11. Bułgarska / Bukowska / Polska
12. Bukowska / Kolorowa
13. Bukowska / Leśnych Skrzatów
14. Złotowska / Brzechwy
15. Cmentarna / Grunwaldzka / Wieruszowska
16. Jugosłowiańska / Taczanowskiego
17. Promienista / Ściegiennego
18. Ściegiennego / Arciszewskiego
19. Arciszewskiego / Palacza
20. Hetmańska / Kasprzaka
21. Hetmańska / Głogowska
22. Hetmańska / Dmowskiego
23. Hetmańska / Kolejowa

24. Hetmańska / 28 czerwca 1956 r.
25. Hetmańska / Rolna
26. Rondo Starołęka
27. Zamenhofa / Krucza
28. Zamenhofa / Obrzyca
29. Piłsudskiego / Chyżańska
30. Piłsudskiego / Inflancka
31. Piłsudskiego / Mieszkowska
32. Inflancka / Bobrzańska
33. Inflancka / Wiatraczna
34. Inflancka 20 / wyjazd z os Lecha
35. Chartowo / Kurlandzka
36. Baraniaka / Inflancka
37. Baraniaka / Katowicka
38. Baraniaka / Jana Pawła II
39. Estkowskiego / Garbary
40. Solna / al. Marcinkowskiego
41. Solna / al. Niepodległości / Nowowiejskiego
42. Nowowiejskiego / Pułaskiego / al. Wielkopolska
43. al. Wielkopolska / Nad Wierzbakiem / Małopolska
44. św. Wawrzyńca / Polska
45. Polska / Nowina

Komunikacja miejska

Jak już informowaliśmy, inaczej pojadą także miejskie autobusy i tramwaje. Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że zmiany zostaną wprowadzone od godz. 9.00 lub od pierwszych kursów. Dodatkowo na czas trwania imprezy, w celu usprawnienia komunikacji, uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr: 51, 52, 53, 54 , 55, 56 , 57, 58 oraz 59.

Źródło: UMP

Podziel się: