sobota, 24 lutego, 2024

Manifestacja z okazji 31 lat zakazu aborcji. “Chcemy przypomnieć politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce”

“Ostatni dzwonek! 31 lat zakazu aborcji w Polsce” – pod takim hasłem w całej Polsce odbędą się demonstracje przypominające o obietnicach polityków w sprawie aborcji. W Poznaniu demonstracja odbędzie się na Starym Rynku przy Fontannie Neptuna.

Organizatorzy poznańskiej demonstracji, między innymi Kolektyw PYRA i Aborcyjny Dream Team, chcą przypomnieć, że minęło już 31 lat, odkąd Sejm 7 stycznia 1993 roku uchwalił ustawę zakazującą aborcji, od której były tylko trzy wyjątki: gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, gdy zagraża życiu i zdrowiu kobiety lub gdy płód ma wady rozwojowe uniemożliwiające przeżycie.

W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zaostrzył prawo – uznał, że przepisy pozwalające na usunięcie ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – są niezgodne z Konstytucją.

W proteście przeciwko decyzji TK na ulice wyszły tysiące kobiet, a temat aborcji był też jednym z głównych tematów minionych wyborów parlamentarnych. Startujący w nich politycy koalicji obiecywali rozwiązanie problemu aborcji – i to właśnie uczestnicy demonstracji w całej Polsce zamierzają im przypomnieć.

“Teraz, kiedy wynik ostatnich wyborów parlamentarnych został przesądzony przez rekordową frekwencję kobiet, przypominamy: ABORCJA JEST KLUCZOWA!” – czytamy w zapowiedzi poznańskiej demonstracji. – “Była kluczowa dla wyniku wyborów i jest kluczowa dla osób, które mogą zachodzić w ciąże. 7 stycznia chcemy przypomnieć politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce, i nie zapomniałyśmy, że obiecali nam zmianę prawa antyaborcyjnego. Zegar tyka! My to hasło znamy dobrze z gabinetów ginekologicznych. Tylko ono nie do nas powinno być kierowane, ale do polityków i polityczek. Nie mamy już więcej czasu na wasze chowanie głowy w piasek czy organizacje zgromadzeń obywatelskich a potem plebiscytów pod oficjalną nazwą “referendum”. Większość z nas całe swoje życie przeżyła w kraju z zakazem aborcji. Wprowadzenie zakazu w 1993 roku pamiętają nasze matki, ciotki, bacie. Wiele z nich już wtedy protestowało. Przyjdźcie na Stary Rynek w Poznaniu pod Fontannę Neptuna głośno przypomnieć, że to ostatni dzwonek na spełnienie obietnic! Czekałyśmy 31 lat, skończyła nam się cierpliwość”.

Demonstracja rozpocznie się o 14.00, a uczestnicy powinni wziąć ze sobą rzeczy, które dzwonią: dzwonki, budziki, klucze (bo aborcja jest kluczowa).
“O godzinie 14.00 niech wybrzmi alarm: czas na dostępną, bezpieczną i bezpłatną aborcję” – apelują organizatorzy.

Strona głównaPoznańManifestacja z okazji 31 lat zakazu aborcji. "Chcemy przypomnieć politykom i polityczkom,...