Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Majówka nad Wartą? Miasto przygotowało sporo atrakcji

Tramwaj wodny, wypożyczalnia motorówek, a na koncerty zapraszają między innymi KontenerArt, Ogród Szeląg i Stary Port. Tereny nad Wartą są przygotowane na majówkę. I na lato też.

– Przez ostatnie lata sukcesywnie inwestujemy w tereny nadwarciańskie, dzięki czemu przestrzeń nad rzeką jest coraz bardziej atrakcyjna – zapewnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Mieszkańcy już mogą cieszyć się ze zrewaloryzowanych brzegów Warty. Betonowe płyty zastąpiono przepuszczalnymi umocnieniami w postaci pokrytych zielenią koszy wypełnionych kamieniami i ziemią. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy kolejną dużą inwestycję. Budowa mostów Berdychowskich dla pieszych oraz rowerzystów nad Wartą i Cybiną ułatwi przemieszczanie się między jeziorem Maltańskim i Politechniką Poznańską a centrum Poznania.

Co oferuje miasto?

Kładka Berdychowska jednak dopiero powstanie, a nowe umocnienia brzegów trudno uznać za atrakcję, która będzie przyciągać poznaniaków i turystów przez całe lato. Co poza tym oferuje miasto? Przede wszystkim Stary Port, który ruszy 1 maja. Będzie tam można za darmo zacumować swoją łódź. Będzie tam też działała wypożyczalnia motorówek – do wypożyczenia nie będzie potrzebny patent sternika motorowodnego, wystarczy dowód osobisty i krótkie przeszkolenie, które będzie przeprowadzane na miejscu.

Przystań rzeczna, wypożyczalnia motorówek i tramwaj wodny funkcjonować będą do 27 sierpnia. Ale w czasie majówki tramwaju jeszcze nie będzie, bo ruszy dopiero 20 maja. Będzie pływał w weekendy na dwóch trasach: na północ, od Katedry – ul. Panny Marii do mostu kolejowego w Koziegłowach i z powrotem, oraz na południe, od Katedry do mostu kolejowego na Starołęce i z powrotem. Na północ statek będzie wyruszał w soboty o godz. 11.00 oraz 17.00, a w niedziele o godz. 14.00, natomiast na południe w soboty o godz. 14.00, a w niedziele o godz. 11.00 i 17.00.

Atrakcje na brzegu

To atrakcje na wodzie, a jakie czekają na brzegu? Działa już KontenerART przy parku Stare Koryto Warty, który oferuje koncerty, jam sessions, wystawy, warsztaty, lekcje tańca, a także strefę gastronomiczną i wypoczynkową. Działa już także Ogród Szeląg przy ul. Ugory, w tym roku z dodatkową przestrzenią i kontynuacją cyklu koncertów plenerowych “Solo na Szelągu”. Zaprasza Stary Port na cyplu Warty do strefy relaksu z leżakami, punktu gastronomicznego i na wydarzenia kulturalne. A przy moście Królowej Jadwigi czeka Nurt: muzyka elektroniczna, gastronomia i leżaki.

Po stronie Politechniki Poznańskiej od 29 kwietnia będzie działać Barbarka ze strefą relaksu i gastronomią, a także Rojber Plaża i Burger Kont. Kolejny lokal plenerowy powstanie na wysokości osiedla Piastowskiego, przy Plaży Rataje, ale tu przetarg na wynajem jest dopiero w przygotowaniu. Tradycyjnie zapraszają Brzeg Wschodni, Klub na Fali i nowa restauracja OT.Warta w budynku Łazienek Rzecznych.

Poza lokalami i miejscówkami będą też imprezy. 1 maja startuje Majówka w Bramie Poznania, poświęcona 770. rocznicy lokacji miasta. W programie wydarzeń są między innymi spacery po Śródce i Ostrowie Tumskim, tematyczne zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania, koncert w amfiteatrze, kino, a także oprowadzanie po Ekościeżce wzdłuż Cybiny i po Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa.

10 czerwca odbędzie się spacer przyrodniczy z grą terenową na terenie użytku ekologicznego Wilczy Młyn. Ponadto w lipcu, sierpniu i wrześniu odbędą się cykle warsztatów “Co szumi, ćwierka i skrzeczy na nadwarciańskich brzegach”, które pozwolą lepiej poznać mieszkańców terenów nadrzecznych, ciekawie zapowiadają się też letnie spacery w ramach Lata na Trakcie, z których część będzie poświęcona relacjom człowieka i rzeki.

W drugiej połowie czerwca do parku Stare Koryto Warty i znajdującym się na jego terenie Pawilonie zaprosi Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Będą się tu odbywać pokazy filmów krótkometrażowych w ramach sekcji Animator bez Selekcji, pokazy dla dzieci, koncerty, spotkania z artystami uczestniczącymi w festiwalu, a także kino plenerowe. Na przełomie maja i czerwca seniorzy będą się mogli wybrać na rejsy edukacyjne po rzece, odbędzie się także szósty już festiwal Szanty nad Wartą.

Inwestycje nadrzeczne i porządek

Tegoroczne lato to także inwestycje nadrzeczne. Rozpocznie się budowa kładki Berdychowskiej, a właściwie dwóch kładek, przez Wartę i Cybinę na wysokości południowego cypla Ostrowa Tumskiego, która potrwa dwa lata. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa odcinka Wartostrady na północ, do kładki w Owińskach i na południe, do Dębiny, ma także powstać łącznik Wartostrady z ul. Chwaliszewo.

W okolicach Bramy Poznania otwarty zostanie Rzeczny Ogród Ekoedukacji, miejsce, w którym można spędzić czas doświadczając różnych zależności i zjawisk w ekosystemie na ścieżce bosych stóp, w kuchni błotnej, torze wodnym, równoważni i labiryncie. Ogród będzie działał w dwóch miejscach: wzdłuż promenady przy ul. Ostrówek oraz na dolnej terasie Cybiny, przy Bramie Poznania. Trwa projektowanie przystani rzecznej w Starym Porcie i przystani nurtowej na wysokości parku w Stare Koryto.

Władze miasta przypominają także wszystkim, którzy będą korzystać z nadwarciańskich atrakcji, że powinni dbać o porządek nad Wartą – brak dbałości może ich kosztować mandat w wysokości 500 zł. Miasto w tym roku wyda prawie 3 mln zł na utrzymanie czystości na terenach od mostu Lecha do mostu Przemysła I. Stoi tam już 135 dużych pojemników na szkło, odpady zmieszane czy tworzywa sztuczne i papier, a także 16 betonowych koszy na popiół i żar z grilla. 28 kwietnia nad rzeką ustawione zostaną także toalety tymczasowe, które są codziennie serwisowane, dezynfekowane, wyposażone w papier toaletowy oraz płyn dezynfekujący.

Strona głównaLifestyleMajówka nad Wartą? Miasto przygotowało sporo atrakcji