Lusowo świętowało 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie rocznica fot. Sławek Wąchała
Jak co roku Towarzystwo Pamięci Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego zorganizowało w Lusowie gminne uroczystości związane z wybuchem Powstania Wielkopolskiego.

To właśnie w Lusowie generał Dowbor Muśnicki spędził ostatnie lata życia, tu też został pochowany. nic więc dziwnego, że w Lusowie obchodzi się rocznicę wybuchu powstania szczególnie uroczyście. Uroczystości rozpoczęły o godz.10.30 mszą św. w lusowskim kościele. Po mszy uczestnicy spotkania przeszli na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty i znicze na grobie generała i powstańców. Na cmentarzu lusowskim, oprócz generała, spoczywa jeszcze 23 powstańców wielkopolskich.

Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne, podziękował organizatorom, Towarzystwu Pamięci Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, za coroczną pamięć o powstańcach i ich czynach, która dzięki nim nigdy nie została zatarta.

Obchody odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Ich współorganizatorem jest gmina Tarnowo Podgórne, 17. Brygada Zmechanizowana im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego oraz Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: