fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en, via Wikimedia Commons (czarno-białe)

Ludwik Dorn nie żyje. Były wicepremier miał 67 lat

Opozycjonista w PRL, współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego oraz kandydat na posła z listy Platformy Obywatelskiej Ludwik Dorn nie żyje. Miał 67 lat.

Ludwik Dorn, urodzony w 1954 roku w Warszawie, działał w czasach PRL w opozycji, był związany z KOR, był także członkiem NSZZ „Solidarność”. W 1980 roku został aresztowany,w czasie stanu wojennego ścigano go listem gończym.

Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta Dorn pracował w jego kancelarii – odszedł z niej po konflikcie braci Kaczyńskich z Wałęsą, razem z innymi działaczami Porozumienia Centrum. Już wtedy blisko współpracował z Kaczyńskimi.

W latach 1997-2015 był posłem na Sejm, a podczas V kadencji jego marszałkiem. Był także wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych w latach 2005-2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. jako współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości był wiceprezesem tej partii w latach 2001-2007.

W roku 2007 zaczęły narastać różnice między nim a Jarosławem Kaczyńskim, Dorn nie popierał polityki Jarosława Kaczyńskiego, więc złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa PiS. Rok później decyzją zarządu partii Ludwik Dorn został usunięty z szeregów PiS.

Jednak w wyborach parlamentarnych w 2011 startował z listy PiS i zdobył mandat, a w Sejmie należał do klubu Solidarnej Polski. Ale odszedł z niego w 2012 roku. W 2015 roku wsparł Andrzeja Dudę jako kandydata na prezydenta i w tym samym roku wystartował znów do Sejmu, ale z listy Platformy Obywatelskiej. Nie udało mu się jednak zostać znów posłem.