Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała

Luboń dostał milion złotych. Za walkę z koronawirusem

Luboń zajął drugie miejsce w kategorii średnich gmin w konkursie Najbardziej Odporna Gmina ogłoszonym przez rząd . Wskaźnik wyszczepienia wynosi tu 63,61 proc. i zapewnił gminie wygraną w wysokości 1 mln zł.

10 listopada 2021 Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę laureatów we wszystkich kategoriach konkursu Najbardziej Odporna Gmina. Miasto Luboń ze wskaźnikiem wyszczepienia na poziomie 63,61 proc. znalazło się na drugiej pozycji w kategorii średnich gmin. Pierwsze miejsce zajęło Piaseczno (65,16 proc.), a trzecie Pruszków (63,16 proc.). W tej kategorii pierwszym trzem samorządom przysługuje nagroda w wysokości 1 mln zł, który należy wydać na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem covid-19.

– Chcielibyśmy wydać te pieniądze tak, żeby wróciły do mieszkańców – komentuje Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia. – Planujemy stworzyć centrum pocovidowe, z szeroko rozumianym wsparciem dla osób po przejściu infekcji koronawirusem, po lockdownie. Mamy pomysły, jak spożytkować te pieniądze.

W Luboniu w pełni zaszczepionych jest już 20 866 osób. Władze miasta podkreślają, że tak wysoki poziom został osiągnięty dzięki współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, Narodowym Funduszem Zdrowia, Metropolią Poznań, Szpitalem Podolany, Przychodnią Lekarza Rodzinnego przy ul. Poniatowskiego i Med Luxem – Specjalistycznym Centrum Medycznym w Luboniu.

Kolejnym celem Lubonia jest osiągnięcie poziomu 67 procent wyszczepienia, co oznacza tytuł Gminy na Medal. To wiązałoby się z kolejną nagrodą – 100 tys. zł. Uprawnienie do takich środków uzyskał w listopadzie Poznań, które jako szósty samorząd w kraju osiągnęło wymagany poziom wskaźnika.

Obie te nagrody to także efekt wspólnego działania samorządów Metropolii Poznań. Akcje zachęcające do przestrzegania norm sanitarnych, a później do szczepień przeciw koronawirusowi sprawiły, że w pierwszej dziesiątce średnich gmin znalazł się również Swarzędz, któremu niewiele zabrakło do podium i gwarantowanego miliona (4. miejsce) oraz Szamotuły i Komorniki.

Metropolia Poznań to stowarzyszenie, które tworzą powiat poznański oraz miasta i gminy Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

Źródło: Metropolia Poznań

1 6 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze