ewakuacja DPS Rogowo i Chumiętki przez 12 WBOT fot. DWOT

Leszno: Żołnierze WOT ewakuowali pensjonariuszy z Chumiętek i Rogowa

29 zakażonych koronawirusem podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w powiecie gostyńskim dzięki pomocy żołnierzy WBOT zastało przewiezionych do szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu. Taką decyzję podjął wojewoda wielkopolski.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zadecydował o konieczności przewiezienia pensjonariuszy 16 września, podczas wideokonferencji z udziałem starosty gostyńskiego, burmistrza Gostynia i przedstawicieli inspekcji sanitarnej. 17 września z kolei w Gostyniu żołnierze z 12. WBOT wspólnie z pracownikami inspekcji sanitarnej pobierali wymazy do badań na obecność koronawirusa w mobilnym laboratorium.

Efekt widać w dzisiejszych statystykach zakażeń. Dlatego pensjonariusze z DPS-ów w Chumiętkach i Rogowie, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, trafili dziś do poznańskiego szpitala jednoimiennego. Na wniosek wojewody wielkopolskiego, żołnierze ze 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie, który należy do 12 WBOT, przeprowadzili ewakuację w obu ośrodkach.

Akcję udało się przeprowadzić bardzo sprawnie dzięki współpracy i wsparciu 4 Pułku Zielonogórskiego, 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, oraz śremskiego 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych. Po zakończeniu działań, żołnierze z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych, zdekontaminowali pojazdy oraz obsługę karetek.

– Tego typu działania zawsze są trudne i wymagają odpowiedniego podejścia i delikatności – tłumaczy ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124 blp w Śremie. – Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z osobami w podeszłym wieku, które na ogół są schorowane. Żołnierze z mojego batalionu mają spore doświadczenie, bo to już piąta ewakuacja Domów Pomocy Społecznej, dlatego działania przebiegają sprawnie. Zależy nam, by pensjonariusze trafili bezpiecznie i jak najszybciej pod opiekę medyków w poznańskim szpitalu.

W szpitalu pacjenci będą mieć zapewnioną fachową opiekę medyczną oraz specjalistyczny sprzęt medyczny, ale i wielkopolscy terytorialsi nabyli już sporo wiedzy fachowej podczas walki z koronawirusem. Wykonali już prawie 37 tysięcy wymazów na obecność koronawirusa i to dzięki nim przeprowadzono pięć ewakuacji Domów Pomocy Społecznej.

Jednak chorzy z DPS-ów w Rogowie i Chumiętkach nie są jedynym problemem tego rejonu Wielkopolski. Duże ognisko koronawirusa zlokalizowano po sąsiedzku w powiecie leszczyńskim, w Centrum Rehabilitacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Górznie. Tam stwierdzono już 17 zakażeń, wśród pacjentów, ale głównie personelu, z którego część mieszka na terenie powiatu gostyńskiego. Koronawirusa wykryto przypadkowo – jeden z pacjentów placówki trafił na szpitalny oddział ratunkowy szpitala w Lesznie, gdzie standardowo przed przyjęciem wykonano mu test. Okazał się dodatni.

Centrum natychmiast zostało zamknięte, a zakażeni pacjenci przewiezieni do szpitala w Poznaniu. Zakażeni pracownicy są objęci izolacją domową. Badania trwają.

WBOT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze