Leszno: Terytorialsi wracają do intensywnego szkolenia

Ćwiczenia terytorialsów fot DWOT
Zjazdy na linach, walka w budynkach i ratownictwo – ponad setka żołnierzy ze 125. batalionu lekkiej piechoty ma za sobą kolejny intensywny weekend szkoleniowy.

Po okresie dużego zaangażowania w działalność związanego z zwalczeniem koronawirusa żołnierze z Leszna wracają do intensywnego szkolenia bojowego. Takim czasem wzmożonego wysiłku w 125. batalionie lekkiej piechoty w Lesznie był ostatni weekend.

Terytorialsi ćwiczyli zarówno umiejętności bojowe jak i ratownicze. Było szkolenie wysokościowe, walka w budynkach, pomoc rannym w wypadkach samochodowych i pożarach.

Pomimo tego, że system szkolenia zmienił się i bardzo duży nacisk w tej chwili żołnierze WOT przykładają do działań pomocowych i ratowniczych – nadal największa cześć szkolenia skupia na szkoleniu typowo wojskowym. Osiąganie zdolności bojowych przez WOT uwarunkowane jest wdrożeniem nowatorskich standardów i form szkoleni,a a przeprowadzanie takich ćwiczeń umożliwia infrastruktura poligonowa w okolicach Leszna.

Pod czujnym okiem instruktorów, żołnierze-ochotnicy musieli sprostać wielu zadaniom, które składały się z kilku modułów. Nie lada wyzwaniem okazało się przećwiczenie techniki szybkiego desantowania przy użyciu liny statycznej w sytuacji pokonywania terenu pod dużym kątem. Dodatkowym utrudnieniem w czasie działania żołnierzy był kontakt ogniowy z przeciwnikiem. Zjeżdżający po linie musieli się wzajemnie osłaniać, a ćwiczyli w pełnym oporządzeniu żołnierza piechoty. Ten element jako część szkolenia z pokonywaniu trudnych terenów przygotowany został przy współpracy z instruktorami ze stowarzyszenia Survival Team Leszno.

Terytorialsi mają bronić i wspierać lokalną społeczność. W razie konfliktu zbrojnego bardzo cenną umiejętnością może okazać się znajomość zasad walki w środowisku zurbanizowanym. Dlatego kolejną częścią szkolenia było działanie w tzw. Killing House o nazwie „Amazonka”.
– Jest to utworzony ze specjalnych modułów obiekt, który ma pomóc w wyszkoleniu żołnierza w walce w zamkniętych pomieszczeniach – tłumaczy por. Tomasz Drab ze 125 blp. – Działanie w bliskim dystansie jest jednym z trudniejszych elementów ćwiczeń. Dlatego „Amazonka” została przygotowana tak, aby żołnierze nie wyuczyli się jednego schematu działania, ponieważ obiekt umożliwia zmianę układu pomieszczeń.

Nieodzowną częścią każdego szkolenia są zajęcia przeciwkryzysowe i ratownicze dlatego, że oprócz obrony WOT ma wspierać także obywateli w sytuacjach kryzysowych. W trakcie ćwiczeń ratowniczych nieoceniona okazała się wiec pomoc instruktorów oraz możliwość użycia sprzętu ratowniczego i gaśniczego z zaprzyjaźnionej OSP Krzemieniewo. Celem była nauka współdziałania ze Strażą Pożarną podczas akcji gaśniczej oraz ratownictwa drogowego a także podniesienie umiejętności indywidualnych żołnierzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

125. batalion lekkiej piechoty powstał jako pierwszy w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i zainicjował w 2018 roku szkolenie WOT w Wielkopolsce. W tej chwili liczy ponad 460 żołnierzy, od niedawna szkoli także ochotników w Dolaszewie po Piłą gdzie ma powstać kolejny batalion wielkopolskich terytorialsów.

12WBOT, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: