Sprawdzian w Wyciążkowie fot. DWOT

Leszno: Terytorialsi – ostatni sprawdzian przed przysięgą

To egzamin „pętli taktycznej”, który rekruci po zakończonym szkoleniu podstawowym przechodzili w Wyciążkowie koło Leszna. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej do egzaminu przystąpiło ponad 80 rekrutów.

Na udowodnienie, że są odpowiednimi kandydatami na żołnierzy, mieli 16 dni – bo tyle trwa szkolenie podstawowe w Wojskach Obrony Terytorialnej. Jest to dopiero wstęp do dalszego kształcenia żołnierza, jednak już na tym poziomie dochodzi do pierwszych weryfikacji.

Zanim rekruci złożą uroczystą przysięgę na sztandar brygady, muszą przejść przez „pętlę taktyczną”. Podczas egzaminu instruktorzy sprawdzają, czego żołnierze nauczyli się podczas „szesnastki”. Tym razem sprawdzian rozpoczął się o świcie na poligonie w Wyciążkowie, koło Leszna. Przyszłych terytorialsów obudził alarm, który był sygnałem do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).

„Pętla taktyczna” to bardzo intensywny dzień. Rekruci sami muszą dotrzeć do wskazanych punktów. Towarzyszą im tzw. „duchy”. Są to żołnierze – instruktorzy, którzy na tym etapie nie komentują działań żołnierzy i nie podpowiadają, tylko poddają ich ocenie.

Podczas egzaminu przyszli terytorialsi muszą m.in. pokonać teren różnymi sposobami, ładować magazynek na czas, ewakuować i udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. Sprawdzian obejmuje również takie zagadnienia, jak praca na mapie, wykonywanie okopu, taktyka czy strzelanie. Dodatkowym czynnikiem obciążającym dla kandydatów był dziś upał. Warto podkreślić, że każdy dzień szesnastodniowego szkolenia to kilkanaście godzin intensywnych działań w terenie.

Z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, na cały okres szkolenia, do każdej z grup przydzieleni zostali stali instruktorzy, a grupy szkoleniowe były separowane od siebie. Dotyczyło to również zakwaterowania, transportu oraz żywienia. Dowódcy maja też obowiązek na bieżąco monitorować sytuację epidemiologiczną w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

Rekruci, którzy ukończą z pozytywnym wynikiem egzamin z „pętli taktycznej”, wypowiedzą słowa roty przysięgi w najbliższą niedzielę, 9. sierpnia na placu jednostki wojskowej w Lesznie, gdzie stacjonuje 125 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

12DWOT, el

Dodaj komentarz

avatar