Leszno świętuje 100-lecie powrotu do Macierzy

Wystawy fotografii i widokówek sprzed stu lat, książki, koncert i wielki piknik. Tak Leszno świętuje setną rocznicę powrotu do Polski.

Obchody trwają od 14 stycznia i z tej okazji mieszkańcy we wszystkich galeriach oraz Bibliotece Miasta Leszna mogą oglądać nowe wystawy, kupić sobie nowe książki, na przykład „Legendę o Lesznie”, albo „Ludzie i Czasy, Leszno we wspomnieniach mieszkańców” tom II. Mieszkańcy mogli też dostać okolicznościowe flagi.

17 stycznia o godzinie 9.30 zawyły syreny alarmowe; a o godz. 10.00 w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mikołaja rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny i Powrotu Leszna do Macierzy. W samo południe natomiast na uroczystej sesji zebrali się radni miasta i przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2020 rokiem jubileuszu powrotu Leszna do Macierzy. Po sesji prezydent wręczył nagrody Prezydenta Miasta Leszna za działalność w obszarze kultury, sportu, pomocy społecznej i przedsiębiorczości.

Mieszkańcy mogli też oglądać uroczystości patriotyczne z udziałem orkiestry wojskowej, służb mundurowych, grupy rekonstrukcyjnej przy pomniku Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego, a wieczorem wybrać się na jubileuszowy koncert do hali Trapez.

18 stycznia od rana trwał natomiast wielki piknik z okazji 100-lecia Powrotu Leszna do Macierzy. W Alei Gwiazd Żużla można było podziwiać pokazy sprzętu wojskowego, strażackiego (PSP i OSP), policyjnego, WOPR, Straży Miejskiej, była też gra terenowa, gorąca grochówka, pieczony chleb, ciepłe napoje i przez cały dzień bezpłatny wstęp na lodowisko MOSiR (zgodnie z regulaminem korzystania z lodowiska i z przestrzeganiem godzin przerw technicznych).

19 stycznia na mieszkańców Leszna czeka moc atrakcji sportowych: o 17.00 rozpocznie się mecz XV kolejki Futsal Ekstraklasy: GI Malepszy Futsal Leszno – AZS UŚ Katowice w hali Trapez, natomiast 20 o 9.30 w urzędzie miasta rozpocznie się akcja krwiodawstwa „Wolność mamy we krwi”. Uroczystości zakończy wernisaż wystawy „Styczeń 1920 – wolność i co dalej? Leszno w latach 1920 – 1939”, w Muzeum Okręgowym w Lesznie, który zaplanowano na 21 stycznia o 17.00.

UMLeszno, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze