przysięga wojskowa fot. 12WBOT

Leszno: Przysięga wojskowa w czasach pandemii

Była to już 14. przysięga wojskowa w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, jednak tym miała ona szczególny bardzo skromny charakter. Bramy koszar dla rodzin i przyjaciół pozostały zamknięte z powodu koronawirusa.

Dzisiejsza przysięga na terenie koszar w Lesznie była nietypowa. Zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierzy i dla ich rodzin. Dziś jednak ze względu na obostrzenia sanitarne związane z covid-19 w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa i orkiestra wojskowa – a co najgorsze, świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę. Uroczystość odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, natomiast transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie.

Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 2 października i musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego szkolenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Wśród ochotników znalazły się 34 kobiety.

Uroczystą przysięgę złożyło 96 kandydatów z całego województwa wielkopolskiego. Podczas szkolenia nowo wcieleni „terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać, czego się nauczyli na szkoleniu.

To jednak dopiero początek drogi, jaką będą musieli pokonać ochotnicy. Po przysiędze czekają ich comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Aby osiągnąć pełną gotowość do walki, żołnierz OT szkoli się trzy lata. Razem z nowymi rekrutami w szeregach wielkopolskich terytorialsów służy już ponad 1600 żołnierzy.

To kolejna przysięga w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, które odbyła się ze szczególnymi ograniczeniami. Od marca, wielkopolska brygada (podobnie jak całość Wojsk Obrony Terytorialnej), zaangażowana była w operację pk. „Odporna Wiosna” i przeszła modelu szkoleniowego na działania przeciwkryzysowe. W tej chwili WOT znów zwiększyły swoje zaangażowanie w walkę z koronawirusem w ramach operację pk. „Trwała Odporność”.

12WBOT, el

1 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze