poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Leszno: Pobierał zaliczki na maszyny rolnicze – i znikał

Leszczyńscy policjanci zatrzymali mieszkańca powiatu poznańskiego, który wystawiał w internecie ogłoszenia o sprzedaży maszyn rolniczych, a gdy zgłaszali się chętni – brał od nich zaliczki i znikła. Bo żadnych maszyn na sprzedaż nie posiadał.

Mężczyzna oferował na różnych portalach aukcyjnych do sprzedaży ciągniki i maszyny rolnicze, a w rozmowach telefonicznych z potencjalnymi klientami informował, że ma na terenie Niemiec firmę zajmującą się sprzedażą maszyn rolniczych. Gdy klient wyrażał zainteresowanie zakupem maszyny, mężczyzna żądał wpłaty zaliczki w kwocie kilkunastu tysięcy złotych, co zazwyczaj stanowiło około 10 proc. wartości pojazdu oferowanego do sprzedaży. Gdy tylko dostawał pieniądze – znikał i nie było z nim kontaktu.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą po przeprowadzeniu śledztwa w tej sprawie zatrzymali 27-letniego mieszkańca powiatu poznańskiego. Podejrzany usłyszał zarzut oszustwa przy sprzedaży ciągnika rolniczego i wyłudzenia od 28-letniego pokrzywdzonego pieniędzy w kwocie 12 tysięcy złotych, jednak dziś już wiadomo, że pokrzywdzonych jest znacznie więcej.

Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej prokuratury aresztował go na okres trzech miesięcy. Mężczyzna był już w przeszłości notowany za podobne przestępstwa. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Strona głównaWiadomości Leszno / Gostyń / Rawicz / KościanLeszno: Pobierał zaliczki na maszyny rolnicze - i znikał